Vdes Charles Manson, historia tronditëse e ‘djallit’

Postuar: 20/11/2017 - 11:55

Charles Manson, lider i një kulti, i kthyer në simbol të djallit në tokë, vdiq në moshën 83-vjeçare, një javë pasi ishte shtruar në spital.

Lajmi u konfirmua nga Debra Tate, motra e një prej viktimave më të famshme të Mansonit.

Manson vdiq nga shkaqe natyrale. 83-vjeçari ishte në burg që prej vitit 1969, pasi urdhëroi anëtarët e kultit të tij- të cilët i quante ‘familja’- që të nisnin një seri vrasjesh.

Tre prej ndjekëseve të tij, Susan Atkins, Patricia Krenwinkle dhe Leslie Van Houten, vranë shtatë persona: Aktoren shtatzënë Sharon Tate, Abigail Folger, Wojciech Frykowski, Leno dhe Rosemary LaBianca, Steven Parent dhe Jay Sebring.

Viktimat u vranë kryesisht në lagje të bardhësh në Los Angeles. Qëllimi ishte që për këto krime të fajësoheshin afro-amerikanët, me shpresën se kjo do ndizte një luftë racash, të cilën Manson e quante “Helter Skelter”.

Manson u dënua më vonë edhe për vrasjen e muzikantit Gary Hinman dhe kaskadorit Donald Shea. Gjatë gjyqit, ai u dënua për drejtimin e një kulti, ku të rinjtë e pakënaqur ndiqnin urdhrat e tij dhe ktheheshin në vrasës.

Gjatë kohës që ishte në burg, Manson ishte shënjestër e të burgosurve të tjerë- në një rast i hodhën benzinë dhe i vunë flakën. Me një kryq nazist në ballë, Manson ishte kthyer në simbol të djallit në tokë.

“Ndoshta duhej të kisha vrarë 500 persona, kështu do i kisha ofruar shoqërisë diçka,” pati thënë ai.

Ai e kaloi fëmijërinë në qendra riedukimi pasi akuzohej për vjedhje të vogla.

Manson vetë ishte një aksident, i lindur nga një prostitutë 16-vjeçare.

Pasi e dënuan dhjetë vite me burg për vjedhje, ai u kërkoi autoriteteve që të mos e lirojnë, pasi e konsideronte burgun si shtëpi.

Manson u dënua me vdekje, por iu konvertua në 9 dënime të përjetshme pasi Kalifornia rrëzoi dënimin me vdekje.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të gjithë mrekullohen kur nga dritarja e avionit të tyre shohin një tjetër avion në qiell.

   Më shumë se 1 000 persona në qytetin e Lentixhones, në provincën e Rexhio Emilias, në veri të Italisë, u evakuuan pas daljes nga shtra

Presidenti amerikan Donald Trump përsëriti thirrjen për të rishikuar sistemin amerikan të imigracionit pas shpërthimit në një korridor të

   Shpërthimi i fuqishëm, që tronditi një qendër të kalimit të gazit natyror në lindje të Austrisë, i kushtoi jetën një personi dhe plago

   Liderët e Bashkimit Evropian do të pajtohen gjatë ditës së enjte për t’i vazhduar edhe për gjashtë muaj të tjerë sanksionet ekonomike

   Presidenti rus Vladimir Putin zgjodhi Ankaranë për të shprehur qartë qëndrimin e tij kundër njohjes nga Shtetet e Bashkuara të Jeruzal

Shërbimi Federal i Sigurisë në Rusi tha se ka zbuluar një qelizë ekstremiste, e cila është udhëhequr nga grupi militant Shteti Islamik dh

Një vajzë ka therur me thikë ish të dashurin, duke e lënë të vdekur në vend, pasi zbuloi si ai përdorte rrjetin social Tinder.

Rusia ka nisur tërheqjen e disa trupave të saj nga Siria, tha ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu.

   Zona përreth Santa Barbarës në jug të Kalifornisë është shndërruar në ferr, nga zjarret që përhapen me ritme të shpejta prej 7 ditësh.