Video me përmbajtje radikale islamike, YouTube fshin mijëra të tilla

Postuar: 13/11/2017 - 15:12

YouTube ka fshirë afërsisht 50,000 video, që kanë përmbajtje radikale nga predikuesi islamik, Anwar al-Awlaki, i cili u vra në një sulm me dron në vitin 2011.

Awlaki ishte i njohur për predikimin e dhunës si një detyrë fetare, pavarësisht se kur vdiq, familjarët e tij e mohuan që ai të kishte qenë terrorist.

Videot që janë ruajtur akoma, janë shumica dokumentarë. Awlaki ka postuar lloje të ndryshme videosh në YouTube.  

Nëse ai do të jetonte edhe sot, Alwaki do të ndalohej që të hapte një kanal në YouTube sepse ishte quajtur si terrorist në qeveritë amerikane dhe britanike.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Stuhi të papritura, tornado të vogla dhe breshër.

   Pak momente pasi kanë mësuar për vdekjen e zhytësit hero që sakrifikoi jetën e tij për ti shpëtuar, të 13 djemtë tajlandezë kanë shpër

   Drejtori i Inteligjencës Kombëtare amerikane, Dan Coats lëshon alarmin për kërcënimin e sulmeve kibernetike, e pohon se situata është

Kryeministrja britanike, Theresa May ka paralajmëruar deputetët konservatorë që të mos e vendosin në rrezik “Brexit”-in.

Pas një grindjeje për kompetencat mes Italisë dhe Maltës për një anije refugjatësh para Lampedutës, autoritetet italiane gjetën një zgjid

Pasagjerët e një avioni që po udhëtonte nga Irlanda drejt Kroacisë përjetuan disa minuta tmerri.

Rusia ka thirrur ambasadorin e Greqisë në Moskë, për të protestuar vendimin e Athinës zyrtare, që ka dëbuar dy diplomatë rusë, duke i aku

   Vladimir Putin ka futur në ethe Bashkimin Europian.