Energji nga dielli dhe era, qeveria heq TVSH

Postuar: 22/04/2018 - 21:01

  Brenda dy viteve të ardhshme qeveria ka planifikuar që 38% e energjisë që konsumohet në Shqipëri të vijë nga dielli ose era.

Entela Çipa, këshilltare për çështjet e energjisë në Ministrinë e Infrastrukturës, tregon se shumë shpejt do të nisin investimet në parqet me energji që prodhohet nga dielli dhe era, projekte të cilat variojnë nga 300-500 milionë euro investime.

Për të nxitur investimet në këtë sektor, qeveria ka vendosur të përjashtojë nga Tatimi mbi Vlerën e Shtuar të gjitha makineritë dhe pajisjet për projekte me vlerë mbi 50 milionë lekë.

Kërkesat më të mëdha për të ndërtuar impiante me erë dhe diell janë në zonën e Fierit dhe të Vlorës. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Operatori i shpërndarjes së energjisë elektrike, OSHEE, është në situatë të vështirë financiare, një fakt ky qe e pranon vetë kompania

Monedha e përbashkët europiane ka ndalur rënien përkundrejt lekut.

Euro e ka nisur këtë javë duke u nënçmuar në raportet e këmbimit me lekun.

Drejtoria Rajonale Tatimore Tiranë organizoi më datë 13 qershor, në kuadër të zbatimit të planit të veprimit për sezonin, një takim me op

Kursi i kembimit duket se është stabilizuar gjatë ditës së sotme, pas luhatjve te forta në tregun vendas.

Sot në orën 17:00 do të nisë ndeshja e parë e Kampionatit Botëror të Futbollit 2018 dhe janë pikërisht, të zotët e shtëpisë, Rusët që do

Drejtoria e Përgjithshme të Tatimeve ka njoftuar të gjithë individët që shfrytëzojnë shtëpitë apo apartamente për t’i dhënë me qira, të d

Monedha e përbashkët ka shënuar sërish rënie në tregun e brendshëm gjatë ditës së sotme, për të dytën ditë radhazi, duke arritur në 126.1

Monedha e përbashkët europiane ka pësuar një zhvlerësim të fortë sot ndaj lekut vendas.

Shqiptarët që punojnë jashtë vendit po sjellin sërish më shumë para për të afërmit e tyre.