Në janar 2018, 22% më shumë mallra me tragete nga porti i Durrësit

Postuar: 02/02/2018 - 17:29

   Tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës – Ankona e kthim gjatë muajit janar kanë transportuar më shumë mallra, se sa në muajin janar të vitit të kaluar.

Nga të dhënat e Sektorit të Statistikave në APD, mësohet se në muajin që sapo u mbyll, tragetet kanë transportuar 62.608 ton mallra, të ngarkuar në kamionë dhe trajlera. 

Kjo është një sasi 22 përqind më e lartë se sa e janarit 2018, ndërsa importet dhe eksportet me tragete janë rritur përkatësisht me 24 dhe 19 përqind.

Tragetet kanë transportuar 5060 kamionë dhe 427 trajlerë në një muaj, përkatësisht 15 dhe 34 përqind më shumë se sa në janar 2017.

Nga të njejtat burime mësohet se tragetet kanë kryer 79 lundrime vajtje-ardhje, ose 2 lundrime më shumë se një vit më parë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë njofton se duke filluar nga data 30 mars 2018, do të hidhet në qarkullim monedha metalike s

Në tregun e këmbimit valutor, leku ka vijuar të forcojë pozitat këtë javë në këmbim me euron dhe dollarin amerikan.

E gjithë industria e verës përfshirë prodhim vendas dhe import, vlerësohet të ketë një volum tregtar prej rreth 2 miliardë lekë apo 15 mi

Durrësi është qarku me pjesëmarrjen me të ulët në forcën e punës, çka do të thotë se popullsia mbi 15 vjeç e lart nuk dëshiron të punësoh

Në një ceremoni të mbajtur në Shtëpinë e Bardhë në fillim të këtij muaji, presidenti i SHBA Donald Trump bëri të ditur vendimin e tij lid

Grupi i punës në Ministrinë e Financave dhe Institutin e Sigurimeve Shoqërore, kanë gati ndryshimet në ligjin 7703/1993, për skemën e pen

Euro ka vijuar të nënçmohet më tej në tregun vendas duke shënuar rishtas rekord të ulët të këmbimit përkundrejt lekut vendas.

Importet e kafesë shënuan ulje për herë të parë gjatë vitit 2017, pas një rritjeje të qëndrueshme vit pas viti që kur Shqipëria u përfshi

Prej vitesh në media është raportuar lidhur me sasinë e materialeve të çmuara që nxirreshin në uzinën e Bakrit në Rubik gjatë periudhës s