Sigurohen fondet për hekurudhën Tiranë-Durrës

Postuar: 11/07/2018 - 09:03

Mbyllet përfundimisht sigurimi i fondeve për projektin e rindërtimit të hekurudhës Tiranë-Durrës, me degëzim drejt Rinasit.

Një hua prej rreth 36 milionë eurosh dhënë nga BERZH-i, plotëson të gjithë financimin, i cili në total shkon në mbi 90 milionë euro.

Marrja e kredisë u miratua nga Komisioni i Veprimtarive Prodhuese me votat e mazhorancës, ndërsa opozita nuk merrte pjesë, ashtu siç po vepron duke bojkotuar edhe komisionet parlamentare dhe seancën plenare një ditë më parë.

Me kalimin e kohës zbardhen detaje të reja të projektit, si ajo e çmimit të biletës.

Artan Shkreli, zv/ministër i Infrastrukturës dhe Energjisë, deklaroi: “Mendohet që bileta të kushtojë 1 deri në 2,2 euro”.

Sipas studimeve, parashikohen 500 mijë deri 600 mijë udhëtarë në muaj, ndërkohë që nuk përjashtohet që operimi i trenave të bëhet nga kompani private.

Operatorët mund të jenë publikë apo privatë, por edhe një mundësi kombinimi të operatorëve”, tha Shkreli.

Tenderi ndërkombëtar për rindërtimin e hekurudhës Tiranë-Durrës është hapur dhe pas fazës parakualifikuese do të zhvillohet faza e zgjedhjes së fituesit. Punimet nisën në fund të vitit 2018 dhe do të zgjasin 30 muaj. /TCh/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është shpallur zyrtarisht tenderi për të përzgjedhur kompaninë eksperte, e cila do të bëjë kontrollin ekonomik dhe financiar të koncesion

Sezoni veror ka hyrë në kulmin e tij, por për shumë shqiptarë pushimet janë një luks, që atë nuk mund t’ia lejojnë vetes.

62% e shqiptareve deklaruan në Anketën e Cilësisë së Jetës, të realizuar nga Komisioni Europian, se nuk arrijnë që të përballojnë blerjen

Gjatë vitit të kaluar janë vërë prurje të mëdha cash-i në llogaritë e bizneseve në banka nga persona të tjerë, të cilat nuk kanë mundur t

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, rikujton të gjithë tatimpaguesit e biznesit të vogël, se sot është afati i fundit për deklarimin dhe

Në raport me të ardhurat, sot është më e lirë të blesh një shtëpi në Amsterdam, Berlin, Stokholm, Bruksel, Athinë, sesa në Tiranë.

   Hetimi tatimor po vijon me kontrolle dhe verifikimin e subjekteve që ushtrojnë veprimtari ekonomike në sektorin e turizmit dhe në të g

   Drejtoria e Hetimit Tatimor Rajoni Qendror po ushtron kontrolle të detajuara ndaj subjekteve, që kanë veprimtari ekonomike në zonat tu

Banorët e Shqipërisë mendojnë se kanë më shumëmundësi që tëbien në varfëri në krahasim me shtetet e tjera të rajonit, ndërkohë qëndihen e

Në hotelet që mbyllën në Ksamil dhe në Potam, tatimorët nuk gjetën as kupona, as fatura të shërbimeve, madje as nuk ishin regjistruar si