Këngëtarja e njohur deklaron se është mbartëse e virusit “HIV”

Postuar: 17/04/2018 - 14:01

Ajo u bë e njohur në festivalin e “Eurovizionit” në vitin 2014, pasi u shpall fituese atij edicioni. Kënga “Rise like a Phoenix” e Conchita Wurst mori vëmendje maksimale në atë kohë, por jo më pak u diskutua edhe paraqitja e saj. Ajo është një personazh i interpretuar nga Thomas Neuwirth, i cili kur i referohet Conchita-s përdor përemra femëror, kurse kur i referohet Thomas përdor përemra mashkullorë.

Por këngëtarja ka habitur gjithë publikun me deklaratën që ka bërë së fundmi. Në profilin e saj në Instagram ka bërë një postim ku rrëfen se është bartëse e virusit HIV. Ajo dëshironte që këtë gjë ta mbante sekret, por një ish i dashur e ka kërcënuar se do ta tregonte për publikun.

“Nuk do t`i jap askujt të drejtën të më friksojë dhe të ndikojë në jetën time. Më mirë ta tregoj personalisht sesa të merret vesh nga njerëz të tjerë. Shpresoj që t`ju jap të tjerëve kurajën për të luftuar kundër diskriminit të njerëzve që janë të prekur nga ky virus”, ka rrëfyer Wurst duke shtuar se trajtimi i vazhdueshëm ka mundur ta parandalojë përhapjen e virusit.

 

heute ist der tag gekommen, mich für den rest meines lebens von einem damoklesschwert zu befreien: ich bin seit vielen jahren hiv-positiv. das ist für die öffentlichkeit eigentlich irrelevant, aber ein ex-freund droht mir, mit dieser privaten information an die öffentlichkeit zu gehen, und ich gebe auch in zukunft niemandem das recht, mir angst zu machen und mein leben derart zu beeinflussen. seit ich die diagnose erhalten habe, bin ich in medizinischer behandlung, und seit vielen jahren unterbrechungsfrei unter der nachweisgrenze, damit also nicht in der lage, den virus weiter zu geben. ich wollte aus mehreren gründen bisher nicht damit an die öffentlichkeit gehen, nur zwei davon will ich hier nennen: der wichtigste war mir meine familie, die seit dem ersten tag bescheid weiss und mich bedingungslos unterstützt hat. ihnen hätte ich die aufmerksamkeit für den hiv-status ihres sohnes, enkels und bruders gerne erspart. genauso wissen meine freunde seit geraumer zeit bescheid und gehen in einer unbefangenheit damit um, die ich jeder und jedem betroffenen wünschen würde. zweitens ist es eine information, die meiner meinung nach hauptsächlich für diejenigen menschen von relevanz ist, mit denen sexueller kontakt infrage kommt. coming out ist besser als von dritten geoutet zu werden. ich hoffe, mut zu machen und einen weiteren schritt zu setzen gegen die stigmatisierung von menschen, die sich durch ihr eigenes verhalten oder aber unverschuldet mit hiv infiziert haben. an meine fans: die information über meinen hiv-status mag neu für euch sein – mein status ist es nicht! es geht mir gesundheitlich gut, und ich bin stärker, motivierter und befreiter denn je. danke für eure unterstützung!

A post shared by conchita (@conchitawurst) on

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në puntatën e fundit të Top Arena, Edi Manushi dhe partnerja e tij e re, Fjoralba Ponari, u vunë përballë njëri-tjetrit për të zbuluar çf

Ditën e sotme këngëtari i grupit West Side Family, Landi Hysi, ka festuar ditëlindjen.

Vajza e ish-presidentit të Shtëpisë së Bardhë, Barack Obama, Malia, ka shkëmbyer puthje në rrugët e Parisit me Rory Farquharson, raporton

   Albërie Hadërgjonaj njihet si një ndër këngëtaret shqiptare më pa komplekse.

   Rita Ora ka përshëndetur fansat me foto topless nga dhoma e hotelit.

   Këngëtari dhe kantautori i njohur dhe mjaft i dashur për publikun, Flori Mumajesi ka befasuar të gjithë fansat e tij gjatë ditës së so

Moderatori Edi Manushi do të largohet përfundimisht nga emisioni ‘Procesi sportiv’.

Aktorja e njohur turke, njëkohësisht këngëtare, është dënuar me 11 muaj dhe 20 ditë burg për shkak të fyerjes që i ka bërë presidentit tu

Ditën e djeshme u mbajt ndeshja finale e Kampionatit Botëror të futbollit, ku Franca shënoi kundër Kroacisë, duke u shpallur Kampione e b

Era Istrefi performoi përkrah këngëtarëve me famë botërore Will Smith dhe Nicky Jam, në finalen e Kupës së Botës.