Prokurorja 69-she e përkohshme!

Postuar: 07/06/2018 - 12:09

Nga Flamur Vezaj

‘E shikoj Prokurorinë në kaos, Prokurorët janë të demotivuar, pasi emërimet apo shkarkimet nuk kanë lidhje me meritën e tyre. Ka vështirësi në implementimin e reformës në drejtësi. Ka shpërndarje të pabarabartë të ngarkesës në punë’-Arta Marku para komisionit si kandidate për Prokuroren e Pergjithshme te Perkohshme!

Edhe pse Kane kaluar gati 6 muaj qe kur hyri ne ate zyre me 69 vota, Prokuroria perseri vazhdon ne kaos dhe prokuroret jane te demotivuar! Kjo per disa arsye ku mes tjerash edhe keto qe po rendis me poshte:

A.Marku ashtu si A.Llalla sapo erdhi ne zyre vazhdoi me hakmarrjet personale apo ne respektim te “politikes” duke pezulluar nga detyra prokuror e duke i degdisur te tjere ne rrethe te humbura!

Premtoi nderprerjen e komandimeve po ndodh e kunderta, po vazhdon me te njejtat ritme si A.Llalla!

Komandon e emeron shoqet dhe shoket e klases dhe me ata qe ka miqesi pa ju permbajtur asaj qe e deklaroi vet, “emerimet dhe shkarkimet nuk kane lidhje me meritat”.

Promovon prokuror qe kane hetuar gazetar dhe qe i kane sherbyer me devotshmeri politikes! Rasti i fundit i A.Martinit i cili cdo pasdite pinte kafe me S.Tahirin tashme ne hetim per trafik droge dhe me porosi te Tahirit arrestoi D.Zaganin per akuza te sajuara!

Premtoi lufte kunder krimit dhe korrupsionit ne nivele te larta, u mjaftua me disa dosje qe Llalla i kishte “ngrire” por asnje “peshk i madh” ne rrjet!

Prokuroreve nuk i eshte dhene asnje garanci, kane frike te hetojne zyrtare te larte se do i ndeshkojne ne emer te “Vetingut”!

Veshtiresit ne implementimin e reformes ne drejtesi jane perkeqesuar pasi institucioni eshte ne ngerc!

Nuk kishte ndodh te vidhen provat ne prokurori dhe drejtuesit e institucioneve ne vend se te “ndeshkohen” ata promovohen!

Komandoi ne me pak se 6 muaj, gati te gjithe drejtuesit e prokurorive ku bie ne sy promovimi i disa prej tyre nga zona e saj sikur prokuroria nuk ka te tjere!

Etj_etj_etj

#skeni_pa_gje_akoma#

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Partitë populiste 5 Yjet dhe Lega kanë më pak se dy muaj që kanë formuar qeverinë e re italiane, ndaj është ende herët për të kuptuar

   Ndërsa debati për Teatrin Kombëtar vijon, studiuesi i njohur Aurel Plasari ka reaguar përmes një shkrimi në rrjetin social “Facebook”.

Dje ishte Samiti i NATO-s, ku ndodhej edhe Presidenti amerikan Donald Trump.

   Gazetarja e njohur Edlira Gjoni, me eksperiencë të gjatë në punën me ndërkombëtarët, ka postuar një status në profilin e saj në Facebo

Nga Gladiola Jorbus                                

   Biznesmeni Nikollaq Neranxi, ka dalë kundër kreut të Dhomës së Tregtisë, Nikolin Jaka dhe kryeministrit Edi Rama, të cilët i quajtën v