Albin Kurti, i vetëm në garën për kreun e Vetëvendosjes

Postuar: 11/01/2018 - 18:55

   Albin Kurti është i vetëm në garën për kryetarin e Vetëvendosjes.

Në fundin e një procesi parazgjedhor të pllakosur nga mosmarrëveshje, përplasje e dorëheqje, themeluesi i kësaj lëvizjeje e kërkon sërish drejtimin e saj dhe në zgjedhjet e parashikuara të mbahen në muajin shkurt, nuk do të ketë përballë asnjë kundërshtar.

Afati i paraqitjes së kandidaturave skadoi mesnatën e së mërkurës e nuk ka të dhëna për ndonjë tentativë tjetër për të rivalizuar Kurtin në këtë garë. Timonin e Vetëvendosjes ai e la përpara tre vjetësh. Përgjatë kësaj periudhe kohe, kryesimi i partisë iu besua Visar Ymerit të dorëhequr vetëm pak ditë më parë.

Kurti ishte në paraburgim në kohën kur diskutoheshin zgjedhjet për drejtimin e partisë, por nga qelia autorizoi deputetët Albulena Haxhiu dhe Fitore Pacolli që të mblidhnin firmat e nevojshme për të paraqitur kandidaturën e tij. Pikërisht gjatë kohës së kaluar prej tij prapa hekurave shpërthyen përplasjet e hapura brenda partisë, kur u bë publike një bisedë në Viber, në të cilën Aida Dërguti, tashmë ish-anëtare e Vetëvendosjes, përdorte fjalë fyese në drejtim të Albin Kurtit.

Kjo ishte vetëm maja e ajsbergut, që tregoi më pas sesa të thella ishin në të vërtetë ndasitë brenda kësaj force politike, të përballur sot me krizën më të rëndë që prej formimit të saj. Vetëvendosja u themelua në vitin 2004 nga Kurti.

Deri në vitin 2010, kur u përfshi për herë të parë në zgjedhje për pushtetin qendror, përmes protestave dhe aksioneve ajo kundërshtoi fort misionet ndërkombëtare në Kosovë dhe qeverinë e vendit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kosova nuk do ta lejojë Serbinë të përfshihet në hetimet për vrasjen e Oliver Ivanoviç.

Sharafedin Sylejmani, ish-kryetari i komunës së Prishtinës, ka ndërruar jetë të mërkurën mbrëmë në moshën 87-vjeçare.

Një ditë pas vrasjes së politikanit serb, Oliver Ivanoviç, një politikan tjetër është i kërcënuari i radhës

   Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka dënuar vrasjen e Oliver Ivanoviçit dhe ka bërë thirrje që kjo vepër të mos përdoret nga a

   Lideri i Iniciativës Qytetare, Oliver Ivanoviç, është qëlluar për vdekje sot në mëngjes në pjesën veriore të Mitrovicës, ndërsa vetëm

   Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, e ka siguruar përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Fede

Serbia është duke përgatitur një plan sekret për trazira në Kosovë gjatë vitit 2018.

Oliver Ivanoviç u vra sot në Mitrovicë teksa po hynte në zyrat e partisë së tij. Ai u qëllua me 4 plumba nga një autor ende i paidentifik

Serbia pritet të mbledhë Këshillin e Sigurisë Kombëtare rreth mesditës pas vrasjes në Mitrovicë të Oliver Ivanoviç, liderit të serbëve në

   Ish-kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa gjatë ditës së sotme është nisur për në Gjermani për trajtim të sëmundjes me të cilën ai po ba