Demarkacioni të hënën në Kryesi të Kuvendit

Postuar: 11/01/2018 - 17:36

   Komisioni për Punë të Jashtme do mblidhet të hënën për të diskutuar versionin aktual të Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi. Po, të njëjtën ditë, kjo marrëveshje do t’i dërgohet për shqyrtim Kryesisë së Kuvendit.

Nënkryetarja e Komisionit për Punë të Jashtme, Time Kadrijaj, ka thënë për Gazetën Express, se komisioni tashmë ka caktuar agjendën.

“Të hënën në komisionin parlamentar për punë të jashtme është në rend dite marrëveshja e demarkacionit”, ka thënë Kadrijaj.

Deputetja e AAK-së, po ashtu ka bërë të ditur se deputetët e partisë së saj, qëndrojnë prapa vendimit për të mos e  mbështetur versionin aktual të demarkacionit.

“AAK nuk ka ndërruar qëndrim, do të votojmë kundër kësaj marrëveshjeje”, ka thënë ajo.

Më tej, Kadrijaj thotë se pas procedurave në Komisionin për Punë të Jashtme marrëveshja do procedohet për në Kryesi të Kuvendit hënën.

Në të njëjtën ditë, siç ka mësuar Gazeta Express mblidhet edhe Kryesia.

Por, megjithatë Marrëveshja për Demarkacionin me Malin e Zi, nuk mund të shkojë në Kuvend të njëjtën ditë e as gjatë javës.

Në mbledhjen e parë të kryesisë pas pushimeve dimërore, pritet të diskutohen pikat e ditës të cilat kanë mbetur peng nga viti i kaluar për t’u hedhur në votim  të enjten, ditën kur do mbahet seanca e parë për këtë vit.

Marrëveshja e Demarkacionit, sipas Rregullores së Kuvendit, mund të jetë në rend dite vetëm nëse mblidhen 40 nënshkrime dhe vendoset që kjo çështje të hyjë në rend dite me seancë të jashtëzakonshme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Departamenti amerikan i shtetit thotë se problemet kryesore të të drejtave të njeriut në Kosovë gjatë vitit 2017 ishin sulmet ndaj gazeta

   Dy fëmijë shqiptarë që jetojnë në Gjermani rezultojnë të zhdukur dhe policia është vënë në kërkim të tyre.

Njëri ndër radarët e Aeroportit të Prishtinës është rregulluar për vetëm 80 euro, duke i shpëtuar kështu rreth 8 milionë euro aeroportit.

Transparenca rreth burimeve dhe shpenzimeve financiare të partive politike në Kosovë, vazhdon të mbetet kërkesë e Komisionit Evropian, e

   Më shumë se 80 deputetë të Kuvendit të Kosovës besohet se posedojnë armë.

EULEX ka ngritur aktakuzë ndaj gjashtë personave që dyshohen se kanë ushtruar ndikimin e tyre që në këmbim të pagesave deri në 1 mijë eur

Është e pabesueshme se me çfarë fjalori flasin deputetët e Kuvendit të Kosovës, dhe kryesisht kryetari Kadri Veseli.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, në një intervistë për televizionin serb “Happy”, citohet të ketë thënë se politika e jashtme e

   E njohur pak në vendlindje, Valentina Tufina kishte pushtuar botën me kokainën që e testonte në laboratorin e saj në Shqipëri dhe e nj

Ishte marsi i vitit 1999, periudhë kjo e cila për popullin e Kosovës ishte tejet e rëndë.