Kosovë, Delawie kërkon polici me standarde

Postuar: 07/06/2018 - 21:57

   Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Prishtinë Greg Delawie tha sot se përkushtimi i qeverisë së Kosovës për të profesionalizuar zyrtarët publikë është thelbësor për ta ruajtur besimin e qytetarëve të Kosovës ndaj institucioneve që u shërbejnë.

Ai i bëri këto komente në Akademinë e Kosovës për Siguri Publike, në Vushtrri, rreth 25 kilometra larg Prishtinës, ku u zbulua certifikata e dhënë nga “Shoqata ndërkombëtare e drejtorëve të standardeve të zbatimit të ligjit dhe trajnimit”, me seli në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, për përmbushjen e standardeve për trajnimin e zyrtarëve policorë.

Ambasadori Delawie tha se është me rëndësi që institucionet e Kosovës të vazhdojnë trajnimin e zyrtarëve publikë që u shërbejnë qytetarëve me standardet më të larta të kërkuara.

“Ministria e Punëve të Brendshme, udhëheqësit e policisë dhe agjencitë e tjera që trajnohen këtu, duhet që të sigurojnë që trajnimin që e marrin policët në këtë akademi, të jetë në përputhje me standardet dhe kjo nënkupton që gjatë gjithë kohës duhet të rishikojmë dhe konfirmojnë ato standarde për t’i përmbushur të gjitha nevojat e zyrtarëve të zbatimit të ligjit që trajnohen dhe të komuniteteve që do u shërbejnë“, tha ambasadori Delawie.

Ministri i Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi tha se certifikimi duhet të shërbejë për ruajtjen e standardeve ndërkombëtare në ofrimin e shërbimeve ndaj qytetarëve.

“Marrja e certifikatës nga Shoqata ndërkombëtare e drejtorëve të standardeve të zbatimit të ligjit dhe trajnimit në Boston të Shteteve të Bashkuara, besoj që do të shërbejë jo vetëm si rast për të festuar dhe për t’u gëzuar por edhe shumëfishim të ambicieve dhe përpjekjeve tona të përbashkëta për të ecur më tej në rrugën e aftësimit të institucioneve të sigurisë publike”, tha ministri Gashi.

Autoritetet thonë se po bëjnë përpjekje që të rrisin edhe më tej standardet e shërbimit policor në mënyrë që të përmbushen nevojat e të gjithë qytetarëve të Kosovës. Policia e Kosovës llogaritet si institucioni ku më së shumti janë përfshirë komunitetet pakicë, posaçërisht serbët e Kosovës. Ky institucion është krijuar menjëherë pas përfundimit të luftës ndërkaq trajnimi i policisë së Kosovës është bërë nga oficerë amerikanë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Prokurori i Prokurorisë Speciale të Kosovës, Elez Blakaj, ka dhënë dorëheqje para dy ditësh nga Prokuroria.

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë, ka njoftuar se sot është detektuar prania e virusit të Nilit Perëndimor te pacienti i sh

   Që kosovarët vazhdojnë të festojnë me shthurje të skajshme tregojnë edhe incidentet nga ato me armë, që kanë marrë edhe jetë dasmorësh

   Pjetër Nrecaj, përveç dhunës sistematike që ushtronte ndaj gruas së tij, i kishte marrë nga nëna fëmijët pa miratimin e asnjë instituc

   Shtëpia e braktisur në hyrje të fshatit Bradash të Komunës së Podujevës po u ngjall frikën banorëve të këtij fshati.

   Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës ka dënuar sulmin që ka ndodhur sot në orët e pasdites ndaj objektit të Ambasadës

Ambasada e Britanisë së Madhe në Kosovë ka thënë se thirrjet për ndryshim të kufijve të Ballkanit mund të sjellin destabilizim.

   Në një konferencë të jashtëzakonshme për mediat, Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është shprehur se ka kërkuar korrigjimin e kufirit

Departamenti amerikan i Shtetit u bëri thirrje Kosovës dhe Serbisë që të shmangin retorikën negative dhe të punojnë së bashku për një mar