Kuvendi i Kosovës asnjë datë për seancën e demarkacionit

Postuar: 05/03/2018 - 18:06

   Kuvendi i Kosovës ende nuk ka një datë të saktë për vazhdimin e seancës ku do të ratifikohet marrëveshja e demarkacionit. Është përfolur së partitë parlamentare i kanë bërë 80 votat e nevojshme për ta miratuar. Kreu i Kuvendit Kadri Veseli u shpreh i sigurt në konferencën e sotme për shtyp se marrëveshja do të miratohet. Por se kur, kjo është ende e paqartë.

“Çështja e shënjimit të kufirit me Malin e Zi do të përfundojë. Ka mundësi të mbahet brenda këtyre ditëve shumë shpejt, ka mundësi me shku javës tjetër por e rëndësishme është që të mos bëjmë gabimet që jemi duke bërë.”

Javët e fundit seanca është shtyrë më shumë se tre herë për mungesë të votave të nevojshme. Më 24 shkurt, Lidhja Demokratike e Kosovës ra dakord të votojë pro marrëveshjes, për të cilën tashmë janë të garantuara 78 vota pro.

Nevojiten të paktën 2 vota, të cilat mund të merren nga Vetëvendosja, që shpallur qëndrimin “kundër” ose Lista Serbe me të cilën javën e kaluar u tha se ishte arritur një marrëveshje. Çdo vonesë është në dëm të qytetarëve Kosovarë që presin të udhëtojnë pa viza drejt vendeve të Bashkimit Europian, pasi kjo varet drejtpërdrejt nga miratimi i kësaj marrëveshjeje. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli sot ka takuar zëvendëspresidentin e Aleancës së Liberalëve dhe

   Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka zgjedhur studiot e televizionit T7 për të folur për herë të parë, pas ratifikimit të

   Shefja për politikë të jashtme të BE-së, Federica Mogherini ka përshëndetur ratifikimin e marrëveshjes së kufirit me Malin e Zi.

   Kryeministri Ramush Haradinaj pas ratifikimit të Demarkacionit ka falënderuar të gjithë deputetët për votën e tyre dhe ka thënë se tas

   Kuvendi i Kosovës ka arritur të ratifikojë marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi.

   Vetëvendosja assesi nuk po lejon nisjen e seancës për ratifikimin e Demarkacionit. Megjithatë, këtë e pengoi sigurimi i Kuvendit.

Prokurori kujdestar i Prokurorisë Themelore të Prishtinës ka dhënë urdhër për deputetët që akuzohen se kanë hedhur gaz lotsjellës në Kuve

Seanca parlamentare në Kuvendin e Kosovës mbi votimin e marrëveshjes së demarkaconit me Malin e Zi është ndërprerë dy herë për shkak të h

Kuvendi i Kosovës, i mbledhur në një seancë për miratimin e demarkacionit me Malin e Zi, ka shkuar në një pauzë të detyruar pasi disa dep

   Kanë rinisur në Bruksel bisedimet midis Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e Bashkimit Europian.