Në paraburgim 6 “gylenistët” e Kosovës

Postuar: 12/04/2018 - 18:08

   Gjykata turke ka caktuar masën e arrestit me paraburgim për gjashtë shtetasit turq të ekstraduar në mënyrë të fshehtë nga Kosova. Ata akuzohen nga drejtësia e Turqisë se janë pjesëtarë të organizatës së imamit Fetullah Gylen, i cili konsiderohet nga presidenti Rexhep Tajip Erdogan si drejtues i një organizate terroriste.

Vendimi për paraburgimin e të dyshuarve Cihan Özkan, Kahraman Demirez, Hasan Hüseyin Günakan, Mustafa Erdem, Osman Karakaya dhe Yusuf Karabina është caktuar nga një gjykatë penale në Stamboll. Të dyshuarit janë sjellë në gjykatë pas marrjes paraprake të dëshmive nga ana e Prokurorisë së Stambollit dhe Byrosë së Terrorizmit dhe Krimeve të Organizuara.

Ndërkohë, operacioni i 29 Marsit në Kosovë, shkaktoi një përplasje të ashpër diplomatike mes dy vendeve. Shefi i qeverisë, shkarkoi ministrin e brendshëm dhe kreun e inteligjencës, për atë që e ka cilësuar si grabitje të personave në Kosovë. Ndërsa atij i është përgjigjur vetë presidenti Erdogan, i cili e ka kërcënuar me rrëzim nga pushteti, duke thënë se populli kosovar nuk do mbështesë një kryeministër si Haradinaj.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Krimi i organizuar, por edhe korrupsioni, vazhdojnë ta pengojnë zhvillimin e Kosovës, vlerësojnë deputetët e Kuvendit të Kosovës dhe njoh

Departamenti amerikan i shtetit thotë se problemet kryesore të të drejtave të njeriut në Kosovë gjatë vitit 2017 ishin sulmet ndaj gazeta

   Dy fëmijë shqiptarë që jetojnë në Gjermani rezultojnë të zhdukur dhe policia është vënë në kërkim të tyre.

Njëri ndër radarët e Aeroportit të Prishtinës është rregulluar për vetëm 80 euro, duke i shpëtuar kështu rreth 8 milionë euro aeroportit.

Transparenca rreth burimeve dhe shpenzimeve financiare të partive politike në Kosovë, vazhdon të mbetet kërkesë e Komisionit Evropian, e

   Më shumë se 80 deputetë të Kuvendit të Kosovës besohet se posedojnë armë.

EULEX ka ngritur aktakuzë ndaj gjashtë personave që dyshohen se kanë ushtruar ndikimin e tyre që në këmbim të pagesave deri në 1 mijë eur

Është e pabesueshme se me çfarë fjalori flasin deputetët e Kuvendit të Kosovës, dhe kryesisht kryetari Kadri Veseli.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, në një intervistë për televizionin serb “Happy”, citohet të ketë thënë se politika e jashtme e

   E njohur pak në vendlindje, Valentina Tufina kishte pushtuar botën me kokainën që e testonte në laboratorin e saj në Shqipëri dhe e nj