Pacolli: Ukrania pritet t’i njohë pasaportat e Kosovës

Postuar: 12/06/2018 - 17:15

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli, ka deklaruar se pret që Ukraina t’i njohë pasaportat e Kosovës deri në fund të vitit.

Këto parashikime, Pacolli i bëri gjatë raportimit para Komisionit parlamentar për punë të Jashtme.

Aty, Pacolli tha po ashtu se Polonia po ndihet e ofenduar nga Kosova, pasi që, sipas tij, Prishtina zyrtare nuk ka dërguar asnjë falënderim për njohjen e pavarësisë së Kosovës.

"Ka dhe nga ato shtete që e kanë njohur Kosovën dhe nuk ka pasur nga ana jonë një falënderim për to dhe këto shtete kanë mbetur të lënduara, siç është Polonia. Po punojmë që Ukraina t’i pranojë pasaportat e Kosovës dhe kjo mund të ndodhë deri në fund të vitit", tha Pacolli.

Sipas Pacollit, Ministria e Punëve të Jashtme, po harxhon kohë dhe mund për njohje të reja dhe ruajtjen e atyre që i ka Kosova.

"Kosova është njohur nga 116 vende dhe këto shtrihen në të gjithë globin. Kosova nuk është anëtare e OKB-së. Kosova nuk paraqet ndonjë forcë të madhe ekonomike. Njohjet mbesin një sfidë shumë e madhe. Nuk jam ndalur së vizituari shtetet në të gjitha kontinentet, sidomos ato që nuk e kanë njohur Kosovën", theksoi Pacolli.

Shefi i diplomacisë kosovare tha se është duke punuar edhe për akreditim të ambasadorëve rezidentë apo jorezidentë në vende të ndryshme./KlanKosova

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Prokurori i Prokurorisë Speciale të Kosovës, Elez Blakaj, ka dhënë dorëheqje para dy ditësh nga Prokuroria.

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë, ka njoftuar se sot është detektuar prania e virusit të Nilit Perëndimor te pacienti i sh

   Që kosovarët vazhdojnë të festojnë me shthurje të skajshme tregojnë edhe incidentet nga ato me armë, që kanë marrë edhe jetë dasmorësh

   Pjetër Nrecaj, përveç dhunës sistematike që ushtronte ndaj gruas së tij, i kishte marrë nga nëna fëmijët pa miratimin e asnjë instituc

   Shtëpia e braktisur në hyrje të fshatit Bradash të Komunës së Podujevës po u ngjall frikën banorëve të këtij fshati.

   Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës ka dënuar sulmin që ka ndodhur sot në orët e pasdites ndaj objektit të Ambasadës

Ambasada e Britanisë së Madhe në Kosovë ka thënë se thirrjet për ndryshim të kufijve të Ballkanit mund të sjellin destabilizim.

   Në një konferencë të jashtëzakonshme për mediat, Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është shprehur se ka kërkuar korrigjimin e kufirit

Departamenti amerikan i Shtetit u bëri thirrje Kosovës dhe Serbisë që të shmangin retorikën negative dhe të punojnë së bashku për një mar