Thaçi: Pas 20 vitesh bisedime ka ardhur koha për marrëveshjen historike me Serbinë

Postuar: 20/06/2018 - 11:39

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka konfirmuar se të martën ka marrë një ftesë nga Përfaqësuesja e Lartë të BE-së, Federica Mogherini, që të udhëtojë për në Bruksel për t’u takuar me Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, këtë të diel.

“Ashtu siç kam theksuar tanimë disa herë se ky është takimi i parë i fazës finale i dialogut Kosovë –Serbi. Kjo konfirmohet nga letra e dërguar nga Mogherini. Sigurisht se qëllimi ynë në këtë fazë përfundimtare është arritja e marrëveshjes ligjërisht obliguese mes Kosovës dhe Serbisë”, ka thënë Thaçi para gazetarëve.

“Kjo marrëveshje do të mundësojë normalizimin  e plotë  të marrëdhënieve në mes të dy vendeve dhe popujve tanë. Jam i bindur që ka ardhur koha që pas bisedimeve që po zgjasin 20 vjet që të nënshkruhet një marrëveshje historike me të cilën do të përfundonte një epokë tragjike mbi një shekullore në raportet mes të dy shteteve dhe popujve tanë”.

 “Kosova nuk ka pse të frikësohet nga dialogu dhe epilogu i tij. Si shoqëri dhe politikë kemi pasur guximin, dijen, organizmin e duhur, pajtimin mes nesh si në Konferencën e Rambujesë dhe procesin e Vjenës që përmes negociatave, si dhe për luftën dhe çlirimin dhe më pas pavarësinë dhe krijimin e shtetit të Kosovës”.

Thaçi ka thënë se Kosovën e presin bisedime të rënda, pasi që synimi është përmbyllja e procesit.

“Arritja e marrëveshjes gjithëpërfshirëse është e domosdoshme që të bëhemi shtet anëtar i OKB-së, si dhe të bëhet përshpejtimi drejt anëtarësimit të Kosovës në BE dhe NATO. Kosova si gjithmonë edhe në fazën finale të dialogut me Serbinë do ta ketë mbështetjen e fuqishme të SHBA-së që  janë thellësisht të interesuara për arritjen e marrëveshjes përfundimtare. Edhe BE dhe anëtarët e saj janë të interesuara më shumë se asnjëherë më parë që të arrihet marrëveshja për normalizim dhe për anëtarësim të Kosovës dhe Serbisë në BE”./Klan Kosova

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Akuzohet se kishte kryer një vrasje në Malin e Zi, por edhe për ngjarje të tjera kriminale dhe është arrestuar pas kërkesës së Interpolit

   Policia e Kosovës është duke e realizuar një aksion në disa lagje të Prishtinës.

   Komisioneri për zgjerim i BE-së, Johannes Hahn, ka uruar Kosovën për rekomandimin pozitiv të Komisionit Evropian për liberalizimin e v

Komisionari i BE-së për Migrim, Çështje të Brendshme dhe Shtetësi, Dimitris Avramopoulos ka thënë se Kosova i ka plotësuar të gjitha kush

Komisioneri i BE-së për Çështje të Brendshme Dimitris Avramopoulos, ka paralajmëruar sot një konferencë për media në orën 16:30. 

Zëvendësndihmës sekretari amerikan i shtetit, Pete Marocco, po qëndron në Kosovë, në kuadër të një vizite në rajon.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj tha se Kosova është e përkushtuar në luftimin ekstremizmit dhe radikalizmit të dhunshëm.

Një operacion i gjerë është zhvilluar në Kosovë që ka çuar në arrestimin e 17 personave gjatë 24 orëve të fundit.

   Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli, priti në një takim përfaqësuesen e re të Greqisë në

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se kosovarët jetojnë një ”botë tjetër” për dallim nga myslimanët në Lindjen e Mesme.