Vulin: Shqiptarët dhe serbët në Kosovë duhet të ndahen përgjithmonë

Postuar: 07/02/2018 - 10:54

‘Serbia duhet të kërkojë një marrëveshje për ndarje me Kosovën fqinje me qëllim që të përfundojë mosmarrëveshja që e pengon pranimin e Beogradit në Bashkimin Evropian’. Kështu u shpreh të martën ministri serb i Mbrojtjes Aleksandar Vulin. Vulin nuk ka specifikuar se cila pjesë e vendit sipas tij duhet të ndahet, por thirrjet e ngjashme të bëra në të kaluarën kanë vënë në shënjestër veriun e Kosovës.

Ministri i Jashtëm Ivica Daçiç ka sugjeruar më parë ndarjen e Kosovës si një zgjidhje të mundshme për mosmarrëveshjen territoriale, por që nuk përfaqëson qëndrim zyrtar të qeverisë serbe, siç pretendon ai.

Sipas një marrëveshjeje të ndërmjetësuar nga BE-ja në vitin 2013, Prishtina pranoi të jepte më shumë autonomi për enklavat serbe në Kosovë dhe t'u jepte statusin e mbrojtur manastireve ortodokse. /Zëri/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Urimeve për 10-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës i është bashkuar edhe ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, George W.

Simboli “NEWBORN”, i vendosur para Pallatit të Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë, ka ndryshuar pamjen me rastin e 10-vjetorit të Pavarësis

17 shkurti i vitit 2008 kishte qenë një ndër ditët më të ftohta të vitit, mirëpo kjo nuk i kishte ndaluar qytetarët të dilnin dhe të fest

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka uruar presidentin e Kosovës e gjithashtu mbarë qytetarët për 10-vjetorin e Pavarësisë së

   Mbretëresha Elizabeth II, në dhjetëvjetorin e pavarësisë së Kosovës, i ka dërguar një telegram urimi Presidentit të Republikës së Koso

   Presidenti i Republikës, Ilir Meta, mori pjesë në pritjen e organizuar nga Ambasada e Kosovës me rastin e 10-vjetorit të Pavarësisë së

   Shteti i Kosovës është njohur nga Barbadosi, njofton Klan Kosova.

   Kryetarja e Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova, ka komentuar largimin e Prokurorit Special, David Schwendiman, nga detyra e tij

   Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, është takuar sot me ministrin e Jashtëm të Gjermanisë, Sigmar Gabriel, me të cilin ka diskut

Pak ditë na ndajnë nga 10 vjetori i Pavarësisë së Kosovës, e kreu i qeverisë mori vendimin e zëvendësimit të flamurit kombëtar me atë sht