7 mijë euro ryshfet biznesmenit, ndalohen dy inspektorë tatimesh

Postuar: 10/01/2018 - 09:07

Dy inspektorë tatimesh janë ndaluar nga policia, pasi dyshohet se kanë marrë ryshfet 7 mijë euro nga një biznes. Florjan Zhaka 35 vjeç me detyrë përgjegjës i zyrës, analizës dhe informacionit në Drejtorinë Rajonale Tatimore Fier dhe Asqeri Tahiraj 55 vjeç me detyrë Inspektor Zbatimi pranë Hetimit Tatimor në Drejtorinë e Tatimeve Fier janë ndaluar.

Ndalimi i tyre u bë pas një hetimi dy mujor, pasi duke qenë me detyrë Inspektor Tatimor, i kanë kërkuar dhe marrë 7 mijë euro ryshfet një subjekti tregtar me qëllim shmangien e sanksioneve tatimore.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Fier për veprën penale "Korrupsion pasiv" e kryer në bashkëpunim parashikuar nga neni 259 dhe 25 i Kodit Penal.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Marrëdhënia mes 34-vjeçarit D.Z. dhe partneres së tij 43-vjeçare M.M. kishte mbaruar duke i dhënë fund bashkëjetesës.

   Një 30-vjeçar shqiptar është arrestuar në Casoli të Italisë, nën akuzën e tentativës së vrasjes së një bashkatdhetari, rreth një muaj

   Policia e Durrësit ka arrestuar në flagrancë dy të rinj që gjatë natës kanë vjedhur një sasi lekësh në një makinetë kafeje.

Policia e Shtetit ka dhënë detaje për mega-operacionin e finalizuar mëngjesin e sotëm, ku u shkatërruan shtatë grupe kriminale që transpo

Era e fortë në vend ka shënuar viktimën e parë.

Mes personave të arrestuar pas mega aksionit që u finalizua me shkatërrimin e  7 grupeve kriminale që merreshin me trafik klandestinësh s

Një 33-vjeçar nga Durrësi i shpallur në kërkim, ka rënë në prangat e policisë ditën e djeshme.

Zhdukja e dy vajzave shqiptare në Dylësi të Greqisë alarmoi policinë vendase, ndërsa lajmi pati jehonë edhe në vendin e tyre të origjinës

Policia e Durrësit ka dhënë detaje lidhur me zjarrin e rënë rreth orës 11:25 në një banesë në lagjen 17.

Një apartament në lagjen numër 17 në qytetin e Durrësit është përfshirë nga flakët.