EMRAT/ Goditet rrjeti i drogës Itali-Belgjikë-Shqipëri, 4 shqiptarë në pranga (VIDEO+FOTO)

Postuar: 17/04/2018 - 10:39

Superoperacion antidroge, shkatërrohet një organizatë kriminale që trafikonte drogë midis Italisë, Belgjikës dhe Shqipërisë. Shtatë persona u arrestuan këtë mëngjes nga Guardia di finanza e Komandës Provinciale të Romës, nën akuzën për trafik ndërkombëtar të drogës.

Operacioni i koduar “Biznes familjar” (Affari di famiglia), vuri në pranga shqiptarët Aleks Boci 38 vjeç, Florian Prendi 31 vjeç, Edmir Hatijia 41 vjeç, Elidon Shpërdhjea 38 vjeç si dhe 3 shtetas italianë.

Bosi kryesor i kësaj organizate ishte shqiptari Aleks Boci, i cili me ndihmën e disa shqiptarëve rezidentë në Belgjikë, organizonte trafikun e drogës nga Amerika e Jugut në veri të Europës e më pas në Romë.

Sipas medieve italiane, lënda narkotike trafikohej përmes portit të Anversës, nga ku kjo organizatë kriminale kishte mundur të krijonte një dalje të sigurt doganore përmes bashkëpunëtorëve të tyre.

Pasi mbërrinte në Romë lënda narkotike administrohej nga dy trafikantët italianë Claudio Cesarini e Daniele Ferri.

Hetimet e operacionit kanë dokumentuar rreth 160 kg kokainë të trafikuar në 8 rrugë importimi të saj nga Amerika e Jugut e vetëm 9 kg prej tyre janë mundur të sekuestrohen.

Hetimet kanë dokumentuar gjithashtu një përfitmi prej 1 milion e 600 mijë euro të kësaj organizate kriminale, prej të cilave janë vënë nën sekuestrim rreth 430 mijë euro.

Sipas hetimeve të investigatorëve italianë, një sasi e drogës ishte e destinuar për bosin mafioz të Ndraghetas Davide Perronace.

Hetimet e operacionit “Biznes familjar” kanë nisur pas operacionit "Romana" ekzekutuar nga policia italiane në 10 tetor të vitit 2017, e që çoi në arrestimin e 18 personave në rajonet e Calabria, Lazio, Piemonte, Lombardia, Veneto e Sardegna, të cilët bashkëpunonin me klanin Alvaro të mafias kalabreze Ndrangheta.

Operacioni i sotëm është kryer në bashkëpunim me policinë shqiptare. Mediet italiane po ashtu raportojnë se 2 prej 7 të arrestuarve janë kapur nga policia në Shqipëri.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Viktima e aksidentit të ndodhur mbrëmjen e djeshme në rrugën Novara, në Legnano të Italisë është një 47-vjeçar shqiptar.

   Një aksident i rëndë është regjistruar pak minuta më parë, në autostradën Durrës-Tiranë, në afërsi të Maminasit.

   3 persona janë shpallur në kërkim për plagosjen me thikë të 20-vjeçarit Elvis Metaj nga Durrësi.

Një sherr me thika ku për pasojë është plagosur një person, ka ndodhur pak pas mesditës së sotme në qytetin e Durrësit.

Plagoset me thikë një i ri në Durrës.

“Gangsterët shqiptarë e kartelit famëkeq ‘Hellbanianz’ mburren me tufat e mëdha të parave që bëjnë nga trafiku i kokainës në Londër”.

Rrëfehet Olcion Muça, efektivi i ushtrisë, në repartin e Poshnjes në Berat, i cili u arrestua, pasi tentoi të grabiste filialin e një ban

Pas arratisjes të pazakontë të 28-vjeçarit Mikel Kasa nga ambientet e Gjykatës së Vlorës, kreu i këtij institucioni Skënder Haluçi ka dhë

Mikel Kasaj, ky që shihni në foto, është personi që u arratis sot në mënyë të pazakontë nga ambientet e gjykatës së Vlorës, menjëherë sap