EMRI/ Arrestohet në port shoferi nga Durrësi me 11 kg heroinë

Postuar: 11/02/2018 - 18:18

11 kg heroinë janë sekuestruar ditën e sotme nga policia kufitare në portin e Durrësit.

Sipas raportimeve të para, sasia e drogës e cila po transportohej me kamion në tragetin e linjës Durrës-Ankona, kishte destinacion Italinë.

Njoftimi policise:

Kontrolli i imtesishem mbi bazen e informacioneve te Policise Kufitare ne bashkepunim me DVP.Durres dhe  agjensite e tjera ligjzbatuese

Me date 11.02.2018, sherbimet e Policise Kufitare te Portit Durres, ne vijim te kontrrolleve intensive per parandalimin dhe goditjen e trafikut te lendeve narkotike, si dhe bazuar ne informacionet e marra ne rruge operative ne bashkepunim me agjencite e tjera ligjzbatuese  gjate kontrollit   ne  vijen e dyte te kamionave  rezultoi se:

Ne kabinen e kamionit MAN me targe AA 943 OO  nen krevatin e shoferit  ne nje vend te fshehte  pas kontrollit te imtesishem me qenin antidroge dhe fibroskop u gjeten  disa pako me lende te dyshuar Heroine.

Kamjoni drejtohej nga  shtetasi Bujar Shazivari, 63 vjèç, banues ne Durres.

Ne vendngjarje ka mbritur grupi hetimor dhe specialistet e Sektorit te Hetimit te Narkotikeve ne Drejtorine Vendore te Policise Durres.

Nga kontrolli i imtesishem u gjeten 10 pako te medha dhe nje pako e vogel ku brenda tyre kishte lende narkotike te dyshuar Heroine, ku eshte sekuestruar ne cilesine e proves materiale ku do kryhet dhe peshimi i plote i saj.

Kamioni me ngarkese 15 koli me qese plasmasi me destinacion Firenzze-Itali.

Grupi hetimor  po vijon punen per zbardhjen e plote te kesaj ngjarje, identifikimin dhe kapjen e personave te tjere te perfshire ne kete trafik.

Njekohesisht eshte shkembyer informacion ne kohe reale me homologet Italiane per te zhvilluar hetime te perbashketa ne lidhje me kete rast.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Ai u arrestua 2 vite më parë për dyshime të akteve terroriste e ndërsa sot ka befasuar me deklaratën e tij në gjykatë.

   Një atentat me armë zjarri është regjistruar mbrëmjen e sotme, rreth orës 20.30, në rrugën Mazzini, në Legnano, Itali.

   Një grindje mes një 32-vjeçari dhe një 49-vjeçari nga Durrësi ka përfunduar me dhunimin e shtetasit I.L.

   Rreth orës 19:15 tre persona të maskuar, një prej tyre me armë kanë hyrë me dhunë në një banesë në hyrje të qytetit të Lezhës, në afër

   Familja Preka në këto orë po perballet me një tragjedi të padëgjuar më parë dhe me momente të vështira!

   Gruaja shqiptare që u plagos mbrëmë me armë në Athinë, ka dhënë detaje të rëndësishme për hetuesit grekë në lidhje me autorin e dyshua

   Pesë emigrantë shqiptarë në Britaninë e Madhe kanë rënë në prangat e policisë, pasi janë kapur si emigrantë të paligjshëm.

   Një adoleshente ka gjetur vdekjen në spitalin “Nënë Tereza” në kryeqytet këtë të mërkurë pasi sipas policisë, dyshohet se është vetëhe

Dy shqiptarë, njëri prej të cilëve me origjinë nga Kosova, janë arrestuar nga Policia e Stambollit teksa po përpiqeshin të hidhnin në tre

Drejtoria Vendore e Policisë Durrës ka arrestuar në flagrancë një shtetas dhe ka shpallur në kërkim 3 të tjerë ditën e djeshme.