Falsifikoi formularin e fshehu dënimin me burg, pezullohet policja

Postuar: 13/09/2017 - 11:15

Policia e shtetit ka pezulluar nga detyra një punonjëse të policisë pasi akuzohet se falsifikoi formularin e dekriminalizimit. Specialistja e Informacionit, me inicialet M.D., kishte fshehur se ishte dënuar 18 muaj burg për shpërdorim detyre.

Këtë dënim ajo nuk e ka bërë të ditur gjatë plotësimit të formularit të dekriminalizimit për punonjësit e shtetit, duke shënuar në formular si e padënuar.

“Nga veprimet hetimore ka rezultuar se punonjësja e policisë, N/komisare M.D., me detyrë Specialiste Informacioni dhe për marrjen e kallëzimeve në Seksionin e Policimit në Komunitet pranë Komisariatit të Policisë nr.1 Tiranë, ka qenë më parë e dënuar me 18 muaj burg për veprën penale “Shpërdorim detyre” parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal” informon policia e shtetit

Prokuroria kërkoi pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, caktimin e masës së sigurimit personal për punonjësen e Policisë. 

Gjykata në bazë të këtyre të dhënave vendosi caktimin e masave shtrënguese “Mosushtrim i detyrës” dhe “Detyrim paraqitjeje pranë Policisë Gjyqësore” për N/ komisaren.

Mbi të rëndon akuza  “Falsifikim i vulave, stampave dhe formularëve zyrtarë”, e parashikuar nga neni 190/1.a i Kodit Penal.

Hetimi u krye Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat  (SHÇBA) në bashkëpunim me Prokurorinë e Tiranës.

SHÇBA ofron numrin falas 08009090 për çdo qytetar që ka informacion mbi implikimin apo shkelje ligjore të punonjësve të Policisë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Në fshatrat Velçë dhe Drashovicë në Vlorë, po kryhet një operacion anti-drogë.

Në sajë të operacionit për  kapjen dhe ndalimin e personave të shpallur në kërkim ndërkombëtar dhe kombëtar, Policia e Durrësit ka ndalua

Zv/drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Rebani Jaupi, në një konferencë për shtyp dha detaje në lidhje me drogën e kapur në Bab

Një burim diplomatik thotë se problemi i kanabisit po shkon “duke u përkeqësuar”, ndërsa opozita e akuzon Edi Ramën për marrëveshje të pi

Gazetari Artan Hoxha deklaroi sot se operacioni i natës së kaluar në Vlorë është dekonspiruar.

Policia italiane ka arrestuar një shqiptar pasi iu gjetën sasi e konsiderueshme e drogërave të forta.

10 tonë drogë që u sekuestruan mbrëmë në Babicë nëse do të nxirrej në treg, vlera do të shkonte në rreth 30 milionë euro.

Një 23-vjeçar është gjetur i plagosur në vendin e quajtur “Guri i Çifutit” në rrugën e Nartës në Vlorë.

Gjashtë ditë pasi u godit me thikë nga nipi i tij adoleshent, Shaban Agaj ka ndërruar jetë.