I kërkuar ndërkombëtar për trafik kokaine, kapet anëtari i fisit Çapja

Postuar: 07/12/2017 - 09:17

Arrestohet një i kërkuar ndërkombëtar për trafik kokaine, anëtar i fisit Çapja në Elbasan.

Specialistët e Sektorit për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve të Paligjshme në Drejtorinë Vendore të Policisë Elbasan, në bashkëpunim me Interpol Tirana dhe FNSH-në, kanë kapur dhe ndaluar një shtetas të shpallur në kërkim ndërkombëtar.

Kapet dhe ndalohet me qëllim ekstradimi drejt Italisë shtetasi:

Besnik ÇAPJA, (alias Besnik BYLYKU, Kliton PRIFTI) 40 vjeç, lindur dhe banues në Elbasan.

Kapja e këtij shtetasi i cili mbahej nën vëzhgim nga Specialistët për Hetimin e Narkotikëve në D.V.P. Elbasan, u bë në një pikë lloto – sporti në rrugën “Rinia”, në lagjen “Visarion Xhuvani” Elbasan.

Ky shtetas më datë 28.11.2017, ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, nga Interpol Roma, Itali, pasi:
Autoritetet Gjyqësore në Torino, Itali, me vendim nr. SIEP 431/2017, datë 01.06.2017 e kanë dënuar me 6 vjet e 4 muaj burgim, për kryerjen e veprës penale të “Pjesëmarrjes në Organizatë kriminale me qëllim trafikimin e lëndëve narkotike”, parashikuar nga nenet 110 të Kodit Penal Italian dhe neni 73 i ligjit 309/1990.

Gjatë periudhës 01.06.2011 deri në 16.11.2011, në Torino, Santena, ky shtetas ka qenë në cilësinë e anëtarit të organizatës kriminale me qëllim trafikimin e sasive të mëdha të drogës, të llojit kokainë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një i ri nga Durrësi që po drejtonte mjetin në qytet në gjendje të dehur, ka shkaktuar një aksident duke u përplasur me një tjetër automj

Një ditë pas grabitjes së bankës në ambientet e zyrave qendrore të Hipotekës në Tiranë, policia ka arrestuar punonjësin e kompanisë priva

Dy makina janë përplasur mesditën e sotme në bulevardin "Dëshmorët e Kombit", pranë Kryeministrisë në Tiranë.

Policia ka vënë në pranga një 23-vjeçar i cili dyshohet se është autori i vjedhjes së disa bizhuterive në një dyqan në rrugën e Durrësit.

Një 33-vjeçar është arrestuar nga policia pasi akuzohen për shpërndarje droge dhe armëmbajtje pa leje.

Një 65-vjeçare është sulmuar nga qentë, teksa po çonte mbesën në shkollë këtë mëngjes.

Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat në Ministrinë e Brendshme kanë arrestuar një efektiv të policisë rrugore në Tiranë për vepr

Ky është Altin Murati, i arrestuar dhe person nën hetim për zhdukjen e Artan Leshit.

Gazetari Lorenc Vangjeli të hënën ka deklaruar se histori të ngjashme me atë që ndodhi në qytetin e Shkodrës mund të përsëriten në disa z

   Emisioni i tij investigativ Fiks Fare denoncoi mbrëmjen e së hënës një skandal në radhët e policisë së shtetit.