Në Durrës me 50 mijë euro, zbardhet dëshmia e italianit: Nuk i deklarova për një arsye

Postuar: 04/12/2017 - 08:32

Një shtetas italian 61-vjeçar do të hetohet në gjendje të lirë, pasi nga kontrolli në Pikën e Kalimit Kufitar të Portit të Durrësit dy net më parë, duke tentuar që të udhëtonte drejt vendit të tij, rezultoi se kishte një sasi të madhe parash në çantë të padeklaruara.

Mësohet se italiani A.G. 61 vjeç, ka deklaruar se kishte ardhur në Shqipëri për të parë mundësinë e hapjes së një biznesi dhe shumën prej 50 mijë eurosh i kishte marrë me vete për t’i lënë si garanci nëse do të kishte rënë dakord me personat që kishte diskutuar për të ngritur biznesin.

Nga ana tjetër, italiani nuk ka treguar detaje në lidhje me idetë dhe objektivat që kishte, ndërsa ka pohuar se do të kthehej në vendin e tij.

“Paratë janë të pastra, mund të hetoni. Madje mund t’ju sjell të gjithë dokumentacionin e burimit të tyre. Erdha pak ditë më parë në Shqipëri, për të parë mundësinë e ngritjes së një biznesi si bashkëortak me një mikun tim shqiptar, por kjo ide nuk u realizua pasi nuk ramë dakord. Kështu që po kthehem në vendin tim. Paratë nuk i deklarova sepse mendova që do të kishte procedura dhe mendova që të mos i tregoja”, mësohet të ketë thënë para efektivëve të policisë.

Ndaj tij ka nisur hetimi në gjendje të lirë, mbi të cilin rëndon akuza “Mosdeklarimi në kufi i të hollave dhe i sendeve me vlere” parashikuar në nenin 179 të Kodit Penal.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Policia ka kapur mat një shofer në autostradën Durrës-Tiranë, i cili në timonin e një BMW-ve luksoze ecte me shpejtësi dy herë më shum

   Një makinë është përfshirë nga flakët mbrëmjen e sotme në Tiranë, në Unazën e Re.

   I riu që shihni në fotografi është 25-vjeçari Klajdi Ngjelina, i cili mbeti i vdekur në aksidentin e ndodhur këtë pasdite në Gjirokast

   Një 22-vjeçar është vënë në pranga ditën e sotme nga policia e Shkodrës, pasi ishte shpallur në kërkim nga autoritetet italiane.

   Të shtëna me armë zjarri janë regjistruar pasditen e sotme në Tiranë, në zonën e Laknasit.

Një person ka humbur jetën dhe një tjetër është plagosur në një aksident automobilistik të ndodhur në aksin rrugor Gjirokastër – Tepelenë

Një 58-vjeçar është arrestuar në flagrancë të premten në Vlorë, pasi u kap me 36.5 kg kanabis.

Ky është Xhuljan Sollaku, 20 vjeç, nga Katund i Ri, Elbasan, një prej grabitësve, i cili një natë më parë mbeti i vrarë në përplasjen me

Një 39-vjeçar është arrestuar në flagrancë nga blutë e Durrësit, pasi u kap me 1 dozë kokainë në makinën e tij.

Është identifikuar viktima e shkëmbimit të zjarrit me policinë në Fier, pas tentativës së grabitjes në banesën e familjes Muça.