Vrau prostitutën, shqiptari arrestohet në Belgjikë pas 17 vitesh arrati (EMRI)

Postuar: 13/02/2018 - 10:57

Një shqiptar me identitet të dyfishtë, i cili është dënuar në mungesë me 23 vite burg në Itali, është rikthyer në Belgjikë.

Sipas shtypit belg, bëhet fjalë për shqiptarin Erjon S., i dënuar për vrasjen e një prostitute në vitin 2000 në Itali. Ai u arrestua për herë të parë në vitin 2015 në Belgjikë, ku kishte përfituar azil me identitet të rremë.

Megjithatë, u zbulua nga hetuesit belgë dhe më pas u ekstradua drejt Italisë për t’u përballur me proceset gjyqësore. Tashmë ai është rikthyer në Belgjikë për të vuajtur pjesën e mbetur të dënimit.

Vrasja e prostitutës në Itali

Në vitin 2000, Erjon S. së bashku me dy shqiptarë të tjerë Robert Z. dhe Fatmir V. vranë një prostitutë nga Amerika Jugore. Dy muaj më vonë, policia italiane arriti të identifikonte autorët e dyshuar. Në prill të vitit 2003, gjykata italiane e dënoi në mungesë Erjon S. me 23 vjet burg. Pas 17 vitesh në arrati, ai u arrestua në qytetin Wervik në Belgjikë.

Arratisja në Belgjikë

Shqiptari Erjon S. përfitoi azil në shtetin belg duke përdorur identitet dhe datëlindje të rreme. Aty ai krijoi jetën nga e para. 37-vjeçari u martua dhe bëri tre fëmijë. Por, pavarësisht jetës së tij të dyfishtë, policia belge mundi ta gjente. Edhe pas arrestimit dhe zbulimit të së kaluarës së errët, bashkëshortja e tij nuk e ka braktisur. /tvklan.al

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kishte zgjedhur për të kaluar fundjavën në bregdetin shqiptar, por ka gjetur vdekjen papritur turisti kosovar, i nisur me një grup miqsh

Dy shqiptarë të liruar nga burgu kohët e fundit janë të dyshuarit kryesorë për vrasjen e një biznesmeni 52-vjeçar në lagjen Kifissia në v

Seksioni për narkotikët, ka arrestuar në flagrancë ditën e premte më 20 prill, një 32-vjeçar.  Ai u kap me një sasi kanabisi në banesë.

Një automjet luksoz tip “Benz” është aksidentuar mesditën e kësaj të shtune në hyrje të autostradës Tiranë-Durrës te sheshi “Shqiponja”.

Tentativa për të vjedhur naftë në makineritë e gazsjellësit në Berat, ka shkuar keq për dy hajdutë, një prej të cilëve mbeti i plagosur m

Për rreth 30 minuta qarkullimi i automjeteve në aksin rrugor Tepelenë-Gjirokastër, në vendin e quajtur Uji i Ftohtë është bllokuar.

Një zyrtar shqiptar është arrestuar në Itali, pasi ishte shpallur në kërkim nga drejtësia shqiptare.

Ndërhyrja në kohë e policisë ka parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm të një konflikti me armë zjarri në qytetin e Elbasanit.

Plaga e gjakmarrjes vijon të rëndojë shumë shqiptarët, kryesisht në veri të vendit.

Policia e Elbasanit ka dhënë detaje lidhur me aksidentin e ndodhur një ditë më parë kur u aksidentua një grua 55-vjeçare.