50 piktorë bëhen bashkë në një ekspozitë për "Vitin e Skënderbeut" (VIDEO)

Postuar: 03/04/2018 - 16:35

Viti i Skënderbeut mblodhi piktorë nga Shqipëria dhe diaspora.

Në  kuadrin e vitit të Skënderbeut rreth 50 piktorë nga i gjithë vendi por edhe nga diaspora, për  4 ditë rradhazi kanë vizituar dhe kanë pikturuar zona duke pasqyruar në art aspekte të ndryshme nga Kalaja e Skënderbeut, Kalaja e Zgërdheshit, Qatshtama, Sari Salltiku, Pazari karakteristik krutan, Mali i Skënderbeut.

Këto vepra të cilat u ekspozuan në një prej hoteleve të qytetit të Krujës. Kanë qenë më shumë se 100 piktura të punuara me mjeshtëri nga piktorë të rinj e të vjetër, të cilat u vizituan nga artëdashësit krutanë.

Qyteti i Krujës ka zona të shumta piktoreske dhe me vlera historike kombëtare që janë bërë shpesh objekte të vlerave artistike.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Signs, games and messages” titullohet koncerti i violinistit Fl

   “La memoria del Vento” (Kujtesa e erës), 50 vjet të Shqipërisë në histori fotografike titullohet ekspozita fotografike e fotoreporteri

   Biblioteka Publike Durrës, në bashkëpunim me Klubin e Shkrimtarëve dhe Artistëve, organizoi përurimin e dy romaneve të autorit Vaso Pa

   “La memoria del vento” është libri i fotoreporterit Italian Luca Turi, që do të promovohet 24 orëve të ardhshme në portet e Barit (Ita

   Klubi i Artit dhe Kulturës Sigal në Durrës javën e kaluar mikpriti shkrimtarin Stefan Çapaliku, i cili prezantoi dy vëllimet e parë të

"Mbrëmje maji me Gladiolë" është titulluar takimi poetik i organizuar nga Bashkia e qytetit të Durrësit.

Në Galerinë e Arteve pamore “Nikolet Vasia” të qytetit të Durrësit është çelur ekspozita e piktorëve të ardhur nga treva të ndryshme të v

Eurovisioni është kthyer ditët e fundit në një nga temat më të diskutuara në vendin tonë dhe kjo pasi në Lisbonë të Portugalisë, në final