Aktori i teatrit të Durrësit, shfaqje për komunitetin shqiptar në Skoci (FOTO)

Postuar: 09/01/2018 - 18:58

   Aktori i teatrit “Aleksandër Moisiu” të Durrësit, Gjergj Doçi ka përcjellë mjaft emocione mes emigrantëve shqiptarë në qytetin Glasgow në Skoci, ku ka vënë në skenë me sukses monodramën “Rrëfime”.

Mes artdashësve të komunitetit shqiptar në Skoci, Doçi ka risjellë edhe njëherë veprën dramatike, me të cilën ka korrur duartrokitjet e publikut durrsak dhe jo vetëm.

“Aktori i Teatrit tonë, Gjergj Doçi më datë 7 Janar 2018 përcolli me shumë emocion për gjithë komunitetin shqiptar në Glasgow të Skocisë por dhe për shumë qytetarë skocez, monodramen "RREFIME" sipas motiveve te vepres "Rrno për me tregue" të At Zef Pllumit, përshtatur për skenë nga shkrimtari dhe dramaturgu i mirënjohur Bashkim Hoxha.

Gjejme rastin per te falenderuar bashkepunetoret, regjisoren Adelina Muca, kompozitorin Ylli Ramzoti qe me perkushtim perzgjodhi muziken, piktorin & skenografin Nasi Popa.

Ky aktivitet do ishte i pamundur per t’u realizuar ne Skoci te Mbreterise se Bashkuar pa perkthimin e monodrames ne gjuhen angleze nga studentja Ledia Doci, perkthim i cili u redaktua dhe u titrua nga Julian Shyti i cili ishte dhe udheheqesi artistik i kesaj shfaqje. I urojme Gjergjit suksese te metejshme ne takime te tjera”,- njofton teatri “Aleksandër Moisiu” i Durrësit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Këto ditë qyteti i Durrësit ka pritur disa vizitorë të veçantë.

Me rastin e 550-vjetorit të vdekjes së heroit tonë kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu, aktivitete të shumta janë zhvilluar në qytetin e

Më datë 17 janar 2018, u çel në ambientet e bibliotekës së Kampusit të Ri të UAMD-së, Ekspozita ‘Në gjurmët e Gjergj Kastriot - Skënderbe

Në galerinë e arteve pamore “Nikolet Vasija” në Durrës është çelur një ekspozitë nga stilistja Iliriana Zahiri, në të cilën është përmble

   Baritoni Gëzim Myshketa na ka bërë krenarë në shumë skena të teatrove europiane dhe botërore ku ka interpretuar.

   Sot një nga qytezat e Italisë identifikohet më këtë vepër monumentale.

   Violinisti durrsak Olen Çezari, i cili me talentin e tij ka mahnitur edhe të huajt, ka interpretuar me violinë në një vend të pazakont

Valltarja Liljana Cingu, partnerja e përhershme e Rexhep Çelikut në performancat e tyre në skenë ka treguar pengun më të madh të mjeshtri

Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës, zbatoi projektin për mbulimin e mozaikut të Bazilikës së Shën Mëhillit në Arapaj, të qyte

E paarritshme në skenë, gjithmonë e respektuar dhe modeste, ikona e humorit shqiptar, Zyliha Miloti e cila ka festuar 72-vjetorin e lindj