Artisti i famshëm nga Durrësi mahnit me interpretimin e tij nga një vend i paimagjinueshëm (FOTO & VIDEO)

Postuar: 13/01/2018 - 19:17

   Violinisti durrsak Olen Çezari, i cili me talentin e tij ka mahnitur edhe të huajt, ka interpretuar me violinë në një vend të pazakontë, në krahët e Statujës gjigande të Krishtit në Rio de Zhanerio, në Brazil.

Ai sjell me instrumentin e tij tingujt e magjishëm të “Ave Maria” që flasin për dashurinë hyjnore të nënës për fëmijën. Postimin e tij në Facebook, Çezari e shoqëron edhe me një video që ilustron më së miri muzikën e magjishme të virtuozit nga Durrësi me pamjet e mrekullueshme që ofron panorama e Rio de Zhaniero, parë nga lartësia e krahëve të Jezu Krishtit.

Ave Maria në Rio është një udhëtim në një vend të fshehur shpirtëror, dhe introspektiv të zemrës sonë. Një dhomë e vogël që ne e kemi harruar se ka ekzistuar ndonjëherë. “Dashuria e pastër”

E pastër si dashuria e nënës për fëmijën e saj që e ndjek atë, duke eksploruar botën hap pas hapi dhe ditë pas dite. Dashuria është arsyeja përse ne i bëjmë gjërat dhe në këtë klip vajza e vogël po zbulon një lloj tjetër dashurie, përpos asaj për nënën.

Ky udhëtim është pelegrinazhi drejt Krishtit shpëtimtar me muzikën që ata po dëgjojnë teksa vijnë në krahet e Krishtit.  Vizioni i besimit dhe shpresës në muzikë, duke na përqafuar të gjithëve”,- thotë Çesari. 

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Janë shpallur fituesit e festivalit të 4-ët të instrumentistëve midis shkollave 9-vjeçare të rrethit Durrës, organizuar nga sektori i vep

Premiera "Komedia që shkon për dreq" me regji të Driada Dervishit hap sezonin e ri teatror në teatrin “Aleksandër Moisiu” në Durrës.

   Konkursi “Imagine” në Suedi, është një konkurs muzikor për të rinjtë e moshës nga 13 deri në 21 vjeç.

   Këtë fundjavë, artdashësit durrsakë kanë mundësi të ndjekin në teatrin “Aleksandër Moisiu” projektin e rradhës së artistes Keti Bashhy

   Ka startuar në pallatin e kulturës “Aleksandër Moisiu” festivali i 4-ët i instrumentistëve midis shkollave 9-vjeçare te rrethit Durrës

   Qyteti i Durrësit nderon kolosin e pikturës Ibrahim Kodra, në 100-vjetorin e lindjes, duke zhvilluar disa aktivitete të ndryshme.

Dhjetëra nxënës të shkollave të mesme në Durrës kanë marrë pjesë në ekspozitën "Turizmi dhe Riciklimi".

Prej vitesh një prej autoriteve të arkeologjisë dhe letërsisë shqiptare Moikom Zeqo është duke vuajtur nga një sëmundje e rëndë.