Brenda 'shtëpisë së artit' të piktores durrsake Jonida Kanto Koçi (VIDEO)

Postuar: 27/08/2017 - 16:36

Brenda shtëpizës së ideve artistike të piktores Jonida Kanto (Koçi) mund të gjesh mbi 60 punime të ndryshme në pikturë, të cilat përcjellin për dashamirësit e artit gjendjen emocionale të saj nëpërmjet teknikës së vajit dhe akrilikut. Kohët e fundit, Jonida ka zgjedhur të eksperimentojë me ngjyrat, duke dalë nga ngjyrat e errëta për të zhvilluar më shumë imagjinatën e atyre që duan punimet e saj. E vendosur në një ndër rrugicat më të vjetra të qytetit, frymëzim për piktoren durrsake është pa dyshim vetë rrugica, por jo vetëm. Sipas artistes Kanto, piktura e krijuar nga dora e saj do të dallohej nga elementet që ajo parapëlqen t’i përdorë në punimet e saj.

Punimet e krijuara prej saj ngjallin interes jo vetëm për durrsakët, por edhe për të huajt e shumtë të cilët vizitojnë qytetin. 

Por furça, bojërat e telajo nuk janë i vetmi talent apo pasion i piktores, me të cilën mbush ditën, një pjesë të mirë të kohës e kalon edhe duke dhënë leksione mbi pikturën për të gjithë ata që u pëlqen ky art. Kanë qenë të shumta edhe ekspozitat me fotografi, në të cilat Jonida është përfaqësuar denjësisht.

 

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në studion e skulptorit Idriz Balani ka përfunduar faza e konstruktimit në argjil e shtatores së dëshmorit kosovar Ismet Asllani.

Ka ndërruar jetë punonjësi i Teatrit Kombëtar, Ermal Laze, teksa ndodhej prej disa ditësh në spital.

"E shkuara e tashmja dhe e ardhmja e familjes Karanxhaj" me këtë temë është hapur ekspozita e tre brezave të familjes Karanxha, në Galeri

Aktori Bujar Asqeriu ka debatuar me tone të larta me ministren e Kulturës Mirela Kumbaro dhe kolegë të tjerë, që morën pjesë në takimin e

E ndërsa Teatri Kombëtar është kthyer në një çështje, ndërsa nuk mungojnë debatet dhe replikat, sopranoja shqiptare me famë botërore, Inv

Aktori Arben Derhemi ka qenë një prej artistëve të vënë përballë ministres së Kulturës në emisionin “Top Show”.

Ermal Meta, fituesi i Sanremos, ka shprehur emocionet e tij për këtë triumf të madh me anë të një interviste telefonike në emisionin “Wak

Artistët e teatrit kanë hyrë me forcë në godinën e Teatrit Kombëtar, në shenjë proteste për zhvendosjen e tij siç parashikohet në pr/ligj

Teksa jemi në valën e debateve mes Ministrisë së Kulturës dhe artistëve për godinën e re të Teatrit Kombëtar dhe ndërkohë që artistët pre