Durrës, Enton Bido boton romanin “Prijësi i Palavdishëm” (VIDEO)

Postuar: 03/03/2018 - 19:56

Nën kujdesin e Prefektit të Durrësit Roland Nasto është zhvilluar debati promovues i romanit të Enton Bidos “Prijësi i Palavdishëm”, i bazuar mbi ngjarje historike që sipas autorit, e provokon lexuesin gjatë leximit të romanit. Ai është shprehur lidhur me këtë botim se ai ka dashur që për lexuesit e tij të kudondodhur, të sjellë diçka të re, një normativë të re në funksion të kërkesave të reja letrare të mijëvjeçarit të ri.

Rruga letrare e autorit është e gjatë me rreth 17 vepra letrare të shkruara dhe të përkthyera. Sipas kritikës letrare, në secilën nga zhanret e lëvruara prej tij, Bido ka spikatur me vargun tepër konçiz të poezisë, gjetjen interesante të personazheve në prozën e shkurtër, gjykimin dhe analizën e saktë në kritikë letrare dhe përballimin e vështirësive të përkthimeve të suksesshme.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në ambientet e pallatit të kulturës "Aleksandër Moisiu" në Durrës, është promovuar vepra e Alija Izetbegovic, "Arratisja ime në liri", pë

   Në kuadrin e veprimtarive kushtuar librit, Biblioteka Publike e Durrësit organizoi një ekspozitë të titulluar; “Pena femërore shqiptar

Është promovuar në Durrës në një ambient shkrimtarësh e artdashësish romani i parë i autores Lumturi Kodra.

   Pas prezantimit të projektit të ri për godinën e Teatrit Kombëtar, një grup i sindikatës së artistëve të skenës u mblodhën sot për të

   Është zhvilluar këtë të hënë në Kryeministri, prezantimi i projektit të Teatrit të ri Kombëtar, ku të pranishëm ishin Kryeministri Edi

Edi Rama përmes një postimi në Facebook, ka bërë me dije se sot pasdite, në orën 17:00 në sallën e Ekspozitave në Kryeministri, do të pre

   Problemet që kanë fëmijët e zonave rurale të Durrësit, por edhe si e shikojnë ata të ardhmen e tyre, janë munduar t’i shprehin nëpërmj

Pas një spektakli dhe parakalimi mbi Tapetin e Kuq, mbrëmja gala e ndarjes së Çmimeve Oscars ka shpallur edhe fituesit e saj pë

Premiera që ngriti siparin këtë fundjavë në teatrin “Aleksandër Mosiu” të Durrësit është ndjekur nga një publik i ngrohtë i cili kishte t

Me rastin e 8 Marsit, festës së gruas, janë vlerësuar 10 prej grave që kanë bërë e vazhdojnë të bëjnë histori në qytetin e Durrësit, të e