Durrës, Ismail Dizdari sjell në shqip veprën e Alija Izetbegoviç (VIDEO)

Postuar: 17/03/2018 - 16:11

Në ambientet e pallatit të kulturës "Aleksandër Moisiu" në Durrës, është promovuar vepra e Alija Izetbegovic, "Arratisja ime në liri", përkthyer nga gjuha boshnjake nga Ismail Dizdari.

Sipas Dizdarit, ky përkthim do t'i shërbejë popullit shqiptar, për tu njohur me vlerat dhe kulturën e Bosnje-Hercegovinës.

Ai shprehet se ajo çfarë e ka tërhequr për të sjellë përkthimin e kësaj vepre, ishte specifika e librit, e cila mbledh filozofi, letërsi, art, kulturë, etikë, shkencë etj, dhe gjithçka tjetër që ka jeta e sotme.

Ky libër I drejtohet njeriut, mirëqënies së tij dhe në mënyrë të veçantë, lirisë.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është çelur në Durrës edicioni i tretë i panairit ndërkombëtar të librit shqip “Durrës Script”.

   “Historyextra” faqja zyrtare e “BBC History Magazine” dhe “BBC Histories Magazine”, i ka kërkuar lexuesve që të votojnë për gratë që k

Në datën 9 gusht ora 19.00 në shëtitoren Taulantia të Durrësit çelet edicioni i tretë i Panairit Ndërkombëtar i Librit Shqip “Durrës Scri

Visar Zhiti, poet dhe shkrimtar i njohur, ish i burgosur i komunizmit, thotë se duke i hedhur atij prangat, Shqipëria burgosi veten e saj

Ditën e djeshme është ndarë nga jeta në moshën 83-vjeçare tenori virtuoz, Gaqo Çako.

   Ndahet nga jeta në moshën 83 vjeçare artisti i popullit Gaqo Çako.

Këtë fillim muaji, për të tretin vit radhazi në qytetin e Durrësit do të organizohet panairi ndërkombetar i librit “Durrës skript”.

Një nga firmëtarët e letrës kundër shembjes së Teatrit, Guljelm Radoja, ka folur për herë të parë për këtë çështje, gjatë protestës së zh