Durrës, përurohet studio galeria e artistit Edi Shuka (VIDEO)

Postuar: 12/07/2018 - 18:37

   Në qytetin e Durrësit është përuruar studio galeria “Dyrrah”, nismë e artistit amator poliedrik Edi Shuka.

Për çeljen e saj, autori ka punuar 4 vite rradhazi duke ekspozuar rreth 500 tabllo ne vaj si dhe foto 100-vjeçare me vlera historike për qytetin.

Objektet në studio janë ndërthurur me punime druri dhe objekte muzeale me vlera të rralla.

Shuka thotë se ka punuar rreth 1500 tabllo, por ato do të ekspozohen në vijimësi.  Studio ështe vizituar dhe vlerësuar për ekspozimin që u ka bërë vlerave durrsake, nga figura të shquara të artit dhe kulturës në Durrës.

Madje për Shukën u tha se ai ka qënë i talentuar edhe si aktor.

Enver Plaku, regjisor i njohur dhe Artist i Merituar, dhe Haxhi Rama regjisor e “Mjeshtër i madh” kanë folur për pasionin që karakterizon Shukën.

Studio galeria “Dyrrah” do të pasurohet me objekte të reja në ditët e ardhshme, pasi Edi Shuka është artist i surprizave të shpeshta artistike.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është çelur në Durrës edicioni i tretë i panairit ndërkombëtar të librit shqip “Durrës Script”.

   “Historyextra” faqja zyrtare e “BBC History Magazine” dhe “BBC Histories Magazine”, i ka kërkuar lexuesve që të votojnë për gratë që k

Në datën 9 gusht ora 19.00 në shëtitoren Taulantia të Durrësit çelet edicioni i tretë i Panairit Ndërkombëtar i Librit Shqip “Durrës Scri

Visar Zhiti, poet dhe shkrimtar i njohur, ish i burgosur i komunizmit, thotë se duke i hedhur atij prangat, Shqipëria burgosi veten e saj

Ditën e djeshme është ndarë nga jeta në moshën 83-vjeçare tenori virtuoz, Gaqo Çako.

   Ndahet nga jeta në moshën 83 vjeçare artisti i popullit Gaqo Çako.

Këtë fillim muaji, për të tretin vit radhazi në qytetin e Durrësit do të organizohet panairi ndërkombetar i librit “Durrës skript”.

Një nga firmëtarët e letrës kundër shembjes së Teatrit, Guljelm Radoja, ka folur për herë të parë për këtë çështje, gjatë protestës së zh

Pak ditë më parë ndërroi jetë aktori i humorit, i vlerësuar me titullin "Artist i Merituar", Fadil Hasa.