Dy vizitorë të pazakontë në Muzeun Arkeologjik të Durrësit (FOTO)

Postuar: 07/02/2018 - 19:06

   Sot Muzeu Arkeologjik pati dy vizitorë të pazakontë, hyjneshën Artemisë dhe gladiatorin Redon. Këto personazhe që vijnë nga thellesitë e shekujve të Durrësit të lashtë u krijuan nga dy nxënës të shkollës “Vinçenc Prendushi” të Durrësit.

Në kuadër të nismës “Edukimi përmes kulturës”, Muzeu Arkeologjik i Durrësit ka vijuar prezantimin dhe njohjen e brezave të rinj me trashëgiminë mjaft të pasur kulturore të qytetit bregdetar.

Në një postim në Facebook, drejtoria rajonale e Kulturës Kombëtare shkruan se dy nxënësit e shkollës jo publike “pasi u njohën në mënyrë të hollësishme me koleksionet e Muzeut Arkeologjik, pas një pune kërkimore, krijuan një guidë të tyren, duke bërë kështu një interpretim të trashëgimisë që ne kemi në Muze. Dy nxënësit tanë ftuan sot një grup shokësh të tyre më të vegjel, po nga kjo shkollë, për ta prezantuar rrëfimin e tyre për ta”.

Më tej, në postimin e saj DRKKD-ja nënvizon se synon “përmes përfshirjes konkrete të ndërgjegjësojmë brezin e ri për hapësirat që ofron Muzeu dhe trashëgimia në përgjithësi, për të nxitur kreativitetin, për punë kërkimore, për të zhvilluar aftësi e kompetenca të komunikimit, interpretimit, shprehjes së kulturuar e bashkëveprimit shoqëror”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

"Shqiptarja.com" zbulon për herë të parë projektin për Teatrin e ri Kombëtar.  Këto foto na njohin me projektin e  realizuar nga arkitekt

Muza që ka inspiruar një prej këngëve më të bukura të dashurisë (“Ky marak” nga Pjetër Gaci), ishte një prej femrave më të bukura shkodra

"Humor i pastër me shumicë" ka mbledhur aktorët e spikatur të humorit dhe të teatrit të Durrësit , të cilët vijnë para publikut javën e p

Në studion e skulptorit Idriz Balani ka përfunduar faza e konstruktimit në argjil e shtatores së dëshmorit kosovar Ismet Asllani.

Ka ndërruar jetë punonjësi i Teatrit Kombëtar, Ermal Laze, teksa ndodhej prej disa ditësh në spital.

"E shkuara e tashmja dhe e ardhmja e familjes Karanxhaj" me këtë temë është hapur ekspozita e tre brezave të familjes Karanxha, në Galeri

Aktori Bujar Asqeriu ka debatuar me tone të larta me ministren e Kulturës Mirela Kumbaro dhe kolegë të tjerë, që morën pjesë në takimin e

E ndërsa Teatri Kombëtar është kthyer në një çështje, ndërsa nuk mungojnë debatet dhe replikat, sopranoja shqiptare me famë botërore, Inv

Aktori Arben Derhemi ka qenë një prej artistëve të vënë përballë ministres së Kulturës në emisionin “Top Show”.