Ismail Kadare fiton çmimin "Nonino 2018"

Postuar: 10/01/2018 - 12:16

Shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare është nderuar me një çmim të rëndësishëm ndërkombëtar, siç është "Nonino 2018" në Itali.

Motivacioni i këtij çmimi për Kadaren është "Shkrimtar i dashuruar dhe kritik me popullin e tij".

Mësohet se ky çmim në Udine të Italisë u është dhënë dy personazheve bashkëkohorë, shkrimtarit Kadare dhe filozofit italian Giorgio Agamben. Ky i fundit ka marrë titullin “mjeshtri i kohës sonë”.

Siç pohojnë mediat italiane, çmimi ‘Nonino 2018’ është dhënë nga një juri e autorizuar nga ‘Nobel’. Ndërkohë, ceremonia e dhënies së çmimeve do të zhvillohet në Ronchi di Percoto në Udine, më 27 janar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Këto ditë qyteti i Durrësit ka pritur disa vizitorë të veçantë.

Me rastin e 550-vjetorit të vdekjes së heroit tonë kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu, aktivitete të shumta janë zhvilluar në qytetin e

Më datë 17 janar 2018, u çel në ambientet e bibliotekës së Kampusit të Ri të UAMD-së, Ekspozita ‘Në gjurmët e Gjergj Kastriot - Skënderbe

Në galerinë e arteve pamore “Nikolet Vasija” në Durrës është çelur një ekspozitë nga stilistja Iliriana Zahiri, në të cilën është përmble

   Baritoni Gëzim Myshketa na ka bërë krenarë në shumë skena të teatrove europiane dhe botërore ku ka interpretuar.

   Sot një nga qytezat e Italisë identifikohet më këtë vepër monumentale.

   Violinisti durrsak Olen Çezari, i cili me talentin e tij ka mahnitur edhe të huajt, ka interpretuar me violinë në një vend të pazakont

Valltarja Liljana Cingu, partnerja e përhershme e Rexhep Çelikut në performancat e tyre në skenë ka treguar pengun më të madh të mjeshtri

Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës, zbatoi projektin për mbulimin e mozaikut të Bazilikës së Shën Mëhillit në Arapaj, të qyte

E paarritshme në skenë, gjithmonë e respektuar dhe modeste, ikona e humorit shqiptar, Zyliha Miloti e cila ka festuar 72-vjetorin e lindj