Kaloi rrezikun e përjashtimit, Ermal Meta favorit kryesor për fitoren e Sanremo-s

Postuar: 10/02/2018 - 21:03

Vetëm pak ditë më parë ishin me një këmbë jashtë Sanremo-s, sot, vetëm disa orë larg finales, Ermal Meta dhe Fabrizio Moro janë favoritët kryesore për fitimin e festivalit të këngës italiane për vitin 2018.

Mediat në Itali rendisin si më të pëlqyerën këngën “Non mi avete fatto niente”, që siç e ka bërë tashmë traditë Ermal Meta, trajton një tjetër temë sociale, luftën kundër terrorizmit.

Krahas vlerësimit të ekspertëve, kënga e shqiptarit vlerësohet edhe nga supertruri kompjuterik Watson, që vlerëson maksimalisht Ermal Metën dhe Fabrizio Moron.

“Non mi avete fatto niente” ishte në rrezik përjashtimi nga produksioni i Sanremos për shkak se refreni i këngës ishte i njëjtë me këngën “Silenzio”, të krijuar nga i njëjti autor, Andrea Febo. Por më pas u vlerësua se kjo këngë ishte krejtësisht e re, duke i lejuar Ermal Metës, garimin drejt fitimit të festivalit që ai vjet i shkoi shumë pranë.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   “La memoria del Vento” (Kujtesa e erës), 50 vjet të Shqipërisë në histori fotografike titullohet ekspozita fotografike e fotoreporteri

   Biblioteka Publike Durrës, në bashkëpunim me Klubin e Shkrimtarëve dhe Artistëve, organizoi përurimin e dy romaneve të autorit Vaso Pa

   “La memoria del vento” është libri i fotoreporterit Italian Luca Turi, që do të promovohet 24 orëve të ardhshme në portet e Barit (Ita

   Klubi i Artit dhe Kulturës Sigal në Durrës javën e kaluar mikpriti shkrimtarin Stefan Çapaliku, i cili prezantoi dy vëllimet e parë të

"Mbrëmje maji me Gladiolë" është titulluar takimi poetik i organizuar nga Bashkia e qytetit të Durrësit.

Në Galerinë e Arteve pamore “Nikolet Vasia” të qytetit të Durrësit është çelur ekspozita e piktorëve të ardhur nga treva të ndryshme të v

Eurovisioni është kthyer ditët e fundit në një nga temat më të diskutuara në vendin tonë dhe kjo pasi në Lisbonë të Portugalisë, në final

   Eurovisioni këtë vit po mbahet në Lisbonë, ndërsa jemi vetëm 24 orë larg natës finale.