Kaloi rrezikun e përjashtimit, Ermal Meta favorit kryesor për fitoren e Sanremo-s

Postuar: 10/02/2018 - 21:03

Vetëm pak ditë më parë ishin me një këmbë jashtë Sanremo-s, sot, vetëm disa orë larg finales, Ermal Meta dhe Fabrizio Moro janë favoritët kryesore për fitimin e festivalit të këngës italiane për vitin 2018.

Mediat në Itali rendisin si më të pëlqyerën këngën “Non mi avete fatto niente”, që siç e ka bërë tashmë traditë Ermal Meta, trajton një tjetër temë sociale, luftën kundër terrorizmit.

Krahas vlerësimit të ekspertëve, kënga e shqiptarit vlerësohet edhe nga supertruri kompjuterik Watson, që vlerëson maksimalisht Ermal Metën dhe Fabrizio Moron.

“Non mi avete fatto niente” ishte në rrezik përjashtimi nga produksioni i Sanremos për shkak se refreni i këngës ishte i njëjtë me këngën “Silenzio”, të krijuar nga i njëjti autor, Andrea Febo. Por më pas u vlerësua se kjo këngë ishte krejtësisht e re, duke i lejuar Ermal Metës, garimin drejt fitimit të festivalit që ai vjet i shkoi shumë pranë.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

"Shqiptarja.com" zbulon për herë të parë projektin për Teatrin e ri Kombëtar.  Këto foto na njohin me projektin e  realizuar nga arkitekt

Muza që ka inspiruar një prej këngëve më të bukura të dashurisë (“Ky marak” nga Pjetër Gaci), ishte një prej femrave më të bukura shkodra

"Humor i pastër me shumicë" ka mbledhur aktorët e spikatur të humorit dhe të teatrit të Durrësit , të cilët vijnë para publikut javën e p

Në studion e skulptorit Idriz Balani ka përfunduar faza e konstruktimit në argjil e shtatores së dëshmorit kosovar Ismet Asllani.

Ka ndërruar jetë punonjësi i Teatrit Kombëtar, Ermal Laze, teksa ndodhej prej disa ditësh në spital.

"E shkuara e tashmja dhe e ardhmja e familjes Karanxhaj" me këtë temë është hapur ekspozita e tre brezave të familjes Karanxha, në Galeri

Aktori Bujar Asqeriu ka debatuar me tone të larta me ministren e Kulturës Mirela Kumbaro dhe kolegë të tjerë, që morën pjesë në takimin e

E ndërsa Teatri Kombëtar është kthyer në një çështje, ndërsa nuk mungojnë debatet dhe replikat, sopranoja shqiptare me famë botërore, Inv

Aktori Arben Derhemi ka qenë një prej artistëve të vënë përballë ministres së Kulturës në emisionin “Top Show”.