Këshilli Bashkiak i Durresit shpall “Qytetar nderi” fotoreporterin e njohur italian (VIDEO)

Postuar: 31/05/2018 - 17:58

   Një prej projektvendimeve që miratoi Këshilli Bashkiak i Durrësit ishte nderimi me titullin “qytetar nderi” për fotoreporterin italian Luca Turi, i cili është një mik i vjetër i vendit tonë dhe veçanërisht i qytetit të Durresit. 2 javë më pare, gazetari italian promovoi librin e tij fotografik “La memoria del Vento” (Kujtesa e erës), 50 vjet të Shqipërisë në histori.

Drejtori i Arsim Kulturës, Adrian Gurra, tha se Luca Turi, është një nga fotografët që ka fiksuar me aparatin e tij dramën e eksodit të parë të shqiptarëve drejt Italisë, si një mik i shqiptarëve prej asaj kohe. Nderimi i bëhet me motivacionin “Për meritën e veçantë që si njëri prej atyre që e përjetuan në fatin e tyre tronditjen e ikjes masive te rinisë së pashpresë shqiptare në një kohë dilemash të mëdha, e ktheu këtë ngjarje në kujtesë historike në librin e tij, ku një brez i tërë do të shohë vetveten dhe ata që do te vijnë do të njohin të pabesueshmen”.

Të majtë e të djathtë kanë ngritur kartonin jeshil, kur bëhej fjalë për miratimin e këtij projektvendimi. Luca Turi ka deklaruar gjatë promovimit të librit të tij me fotografi në një prej trageteve që lidhin Durrësin me Barin, se tashmë ai është i angazhuar për të promovuar jashtë Shqipërisë të gjitha resurset dhe atë çka ofron Durrësi dhe vendi ynë.

Fotoreporteri i njohur italian, qytetar nderi i Durrësit, bashkëpunon me La Gazzeta del Mezzogiorno si dhe me Rai e Mediaset.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-trupa e estradës, regjisori Haxhi Rama artist i merituar, aktorët Aishe Stari, Roland Koca, artistë të merituar, janë mbledhur brenda

Shuhet Fadil Hasa, teatri “Aleksandër Moisiu” i Durrësit në zi!

Për shkak të përmasave të tij si aktor, me çështjen e administrimit të pallatit prej Ndriçim Xhepës, mediat dhe rrjetet sociale u morën p

Aktori i famshëm i Hollywood me origjinë shqiptare, Stan Dragoti, është ndarë nga jeta në moshën 86-vjeçare në shtëpinë e tij në Los Anxh

   Ilia Terpini, një nga personazhet e rëndësishëm të historisë se kamerës e fotografisë shqiptare është ndarë nga jeta në moshën 82-vjeç

   Nga Gëzim KABASHI

“Nderi i Kombit” Gjergj Vlashi nesër (e premte) do të festojë 90-vjetorin e lindjes.

   Në qytetin e Durrësit është përuruar studio galeria “Dyrrah”, nismë e artistit amator poliedrik Edi Shuka.

Pas gërmimeve nga francezët, arkeologët italianë zbarkojnë në amfiteatër.

   Këngëtarja e njohur, Nexhmije Pagarusha, është dërguar me urgjencë natën e sotme në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës.

Pas një debati të pak kohëve më parë mes aktores së mirënjohur Marjana Kondi dhe ministres së Kulturës, Mirala Kumbaro, duket se aktores