"Mbrëmje maji me Gladiolë", takimi poetik nën vargjet e poetes durrsake (VIDEO)

Postuar: 13/05/2018 - 11:48

"Mbrëmje maji me Gladiolë" është titulluar takimi poetik i organizuar nga Bashkia e qytetit të Durrësit.

Në këtë takim pati pjesmarrje të madhe të vlerësuesve të poezisë së Gladiolës, si dhe shkrimtarë e intelektualë të qytetit. Veprimtaria organizohet pas marrjes së një vlerësimi me çmim të dytë në Suedi nga Gladiola e cila është e afirmuar në botimet e saja të deritanishme si mjaft e talentuar dhe me prespektivë në krijimtarinë letrare.

Takimi ishte i veçantë edhe nga mënyra e organizimit si një koktejl poetiko-muzikor. Në fjalën e hapjes shkrimtarja Flora Dervishi ka vlerësuar krijimtarinë e poetes si dhe afirmimin e deritanishëm në poezinë botërore të Gladiola Busullës.

Lidhur me veprimtarinë e organizuar, Gladiola Busula tregon se fituese e çmimit të dytë në Suedi ka qenë poezia “Jam poezi”.

Gladiola Busulla ka botuar disa libra dhe tashmë është në fazën e shkrimit dhe përzgjedhjes së një libri të ri me refleksione. Ajo është autore e përzgjedhur në disa antologji poetike.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Signs, games and messages” titullohet koncerti i violinistit Fl

   “La memoria del Vento” (Kujtesa e erës), 50 vjet të Shqipërisë në histori fotografike titullohet ekspozita fotografike e fotoreporteri

   Biblioteka Publike Durrës, në bashkëpunim me Klubin e Shkrimtarëve dhe Artistëve, organizoi përurimin e dy romaneve të autorit Vaso Pa

   “La memoria del vento” është libri i fotoreporterit Italian Luca Turi, që do të promovohet 24 orëve të ardhshme në portet e Barit (Ita

   Klubi i Artit dhe Kulturës Sigal në Durrës javën e kaluar mikpriti shkrimtarin Stefan Çapaliku, i cili prezantoi dy vëllimet e parë të

Në Galerinë e Arteve pamore “Nikolet Vasia” të qytetit të Durrësit është çelur ekspozita e piktorëve të ardhur nga treva të ndryshme të v

Eurovisioni është kthyer ditët e fundit në një nga temat më të diskutuara në vendin tonë dhe kjo pasi në Lisbonë të Portugalisë, në final

   Eurovisioni këtë vit po mbahet në Lisbonë, ndërsa jemi vetëm 24 orë larg natës finale.