Merret vendimi për Ermal Metën, çfarë do ndodhë me rrugëtimin e tij në Sanremo

Postuar: 08/02/2018 - 14:06

"Pas vlerësimeve të bëra, kënga e Ermal Meta dhe Fabrizio Moro nuk do të përjashtohen nga konkurrenca, pasi kënga e tyre përputhet me kërkesat e reja të rregullores."

Ka qenë kjo deklarata e shpërndarë për mediat nga ana e departamentit ligjor të RAI.

Në komunikatë bëhet me dije se kënga e Ermal Meta dhe Fabrizio Moro, "Ti nuk ke bërë asgjë për mua", përmban fragmente nga kënga "Silenzio" e prezantuar në Sanremo në vitin 2016.

Për më tepër, shpjegohet në komunikatë, nga analiza e thellë u konstatua se të dy pjesët kanë skica, kohëzgjatje, tekste dhe melodi të ndryshme. Përfundimi është se të dy këngët, megjithëse paraqesin analogji, nuk janë të njëjta. "Ti nuk më ke bërë asgjë" është këngë e re dhe si e tillë do të mbetet në garë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Në kuadrin e veprimtarive kushtuar librit, Biblioteka Publike e Durrësit organizoi një ekspozitë të titulluar; “Pena femërore shqiptar

Është promovuar në Durrës në një ambient shkrimtarësh e artdashësish romani i parë i autores Lumturi Kodra.

   Pas prezantimit të projektit të ri për godinën e Teatrit Kombëtar, një grup i sindikatës së artistëve të skenës u mblodhën sot për të

   Është zhvilluar këtë të hënë në Kryeministri, prezantimi i projektit të Teatrit të ri Kombëtar, ku të pranishëm ishin Kryeministri Edi

Edi Rama përmes një postimi në Facebook, ka bërë me dije se sot pasdite, në orën 17:00 në sallën e Ekspozitave në Kryeministri, do të pre

   Problemet që kanë fëmijët e zonave rurale të Durrësit, por edhe si e shikojnë ata të ardhmen e tyre, janë munduar t’i shprehin nëpërmj

Pas një spektakli dhe parakalimi mbi Tapetin e Kuq, mbrëmja gala e ndarjes së Çmimeve Oscars ka shpallur edhe fituesit e saj pë

Premiera që ngriti siparin këtë fundjavë në teatrin “Aleksandër Mosiu” të Durrësit është ndjekur nga një publik i ngrohtë i cili kishte t

Me rastin e 8 Marsit, festës së gruas, janë vlerësuar 10 prej grave që kanë bërë e vazhdojnë të bëjnë histori në qytetin e Durrësit, të e

Nën kujdesin e Prefektit të Durrësit Roland Nasto është zhvilluar debati promovues i romanit të Enton Bidos “Prijësi i Palavdishëm”, i ba