"Ne krijojmë trashëgimi kulturore", ekspozita e shkollës "Leonik Tomeo" në Durrës (VIDEO)

Postuar: 06/04/2018 - 16:22

Nxënësit e shkollës së mesme "Leonik Tomeo" në Durrës, kanë zhvilluar në mjediset e Amfiteatrit një veprimtari mbresëlënëse, duke grumbulluar dhe ekspozuar në një nga galeritë e ndërtesës antike një ekpozitë me objekte të rralla që i përkasin historisë dhe kulturës sonë kombëtare.

Ato janë mbledhur nëpër familjet ku janë ruajtur dhe klasifikuar më pas për vlerat që ruajnë nga vetë nxënësit.

Specialistja  e edukimit përmes kulturës në DRKK, Antigoni Gjergji e ka vlerësuar mjaft këtë nismë të nxënësve në kuadër të lëvizjes së përqafuar prej tyre "Ne krijojmë trashëgimi kulturore".

Kjo veprimtari po shtrihet edhe në shkolla të tjera si dhe qendra të veçanta të kulturës dhe historisë së qytetit te lashtë të Durrësit.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është çelur në Durrës edicioni i tretë i panairit ndërkombëtar të librit shqip “Durrës Script”.

   “Historyextra” faqja zyrtare e “BBC History Magazine” dhe “BBC Histories Magazine”, i ka kërkuar lexuesve që të votojnë për gratë që k

Në datën 9 gusht ora 19.00 në shëtitoren Taulantia të Durrësit çelet edicioni i tretë i Panairit Ndërkombëtar i Librit Shqip “Durrës Scri

Visar Zhiti, poet dhe shkrimtar i njohur, ish i burgosur i komunizmit, thotë se duke i hedhur atij prangat, Shqipëria burgosi veten e saj

Ditën e djeshme është ndarë nga jeta në moshën 83-vjeçare tenori virtuoz, Gaqo Çako.

   Ndahet nga jeta në moshën 83 vjeçare artisti i popullit Gaqo Çako.

Këtë fillim muaji, për të tretin vit radhazi në qytetin e Durrësit do të organizohet panairi ndërkombetar i librit “Durrës skript”.

Një nga firmëtarët e letrës kundër shembjes së Teatrit, Guljelm Radoja, ka folur për herë të parë për këtë çështje, gjatë protestës së zh

Pak ditë më parë ndërroi jetë aktori i humorit, i vlerësuar me titullin "Artist i Merituar", Fadil Hasa.