Peisazhi i Durrësit përmes punimeve të piktores Shpresa Milaqi (VIDEO)

Postuar: 30/05/2018 - 16:51

Në ekpozitën e 7-të të kolonisë së piktoreve, ka marrë pjesë këtë muaj edhe piktorja durrsake, Shpresa Milaqi (Bajko) me 4 punime të cilat u vlerësuan nga piktorët dhe publiku i pranishëm.

Piktorja Milaqi thotë se kjo ishte pjesëmarrja e saj e parë në këtë veprimtari ku pasqyroi nëpërmjet punimeve artistike, disa zona të veçanta me bukuri të rralla të bregdetit durrsak.

Piktorja Shpresa Milaqi (Bajko), pas disa ekspozitave të çelura në Galerinë e Arteve Pamore “Nikolet Vasija”, tashmë ka filluar që të ekspozojë piktura në akuarel në eventet e ndryshme ndërkombëtare.

Artistja durrsake, gjithashtu ka marrë pjesë në ekspozitat, eventet e pikturës të akuarelit në Itali, Indonezi, Vietnam, Indi, Prishtinë etj., ndërsa është duke u përgaditur për eventin e radhës të këtij zhanri në Çeki.

Projekti artistik i piktores Milaqi është puna në vijimësi për realizimin e një ekspozite personale këtë fund viti, në të cilën do të ndërlidhë punime në akuarel dhe në vaj.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-trupa e estradës, regjisori Haxhi Rama artist i merituar, aktorët Aishe Stari, Roland Koca, artistë të merituar, janë mbledhur brenda

Shuhet Fadil Hasa, teatri “Aleksandër Moisiu” i Durrësit në zi!

Për shkak të përmasave të tij si aktor, me çështjen e administrimit të pallatit prej Ndriçim Xhepës, mediat dhe rrjetet sociale u morën p

Aktori i famshëm i Hollywood me origjinë shqiptare, Stan Dragoti, është ndarë nga jeta në moshën 86-vjeçare në shtëpinë e tij në Los Anxh

   Ilia Terpini, një nga personazhet e rëndësishëm të historisë se kamerës e fotografisë shqiptare është ndarë nga jeta në moshën 82-vjeç

   Nga Gëzim KABASHI

“Nderi i Kombit” Gjergj Vlashi nesër (e premte) do të festojë 90-vjetorin e lindjes.

   Në qytetin e Durrësit është përuruar studio galeria “Dyrrah”, nismë e artistit amator poliedrik Edi Shuka.

Pas gërmimeve nga francezët, arkeologët italianë zbarkojnë në amfiteatër.

   Këngëtarja e njohur, Nexhmije Pagarusha, është dërguar me urgjencë natën e sotme në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës.

Pas një debati të pak kohëve më parë mes aktores së mirënjohur Marjana Kondi dhe ministres së Kulturës, Mirala Kumbaro, duket se aktores