Pianistja e talentuar durrsake, rrëmben çmimin e rradhës (VIDEO)

Postuar: 30/06/2018 - 19:28

   Kristel Karagjozi ka filluar të studiojë në piano që në moshën 7-vjeçare, në shkollën artistike “Jan Kukuzeli” të qytetit të saj të lindjes, në Durrës. Ndërkohë, falë talentit të saj natyror dhe punës këmbëngulëse studimore, ajo ka marrë pjesë në shumë kompeticione në Shqipëri, duke korrur edhe trofe të shumtë. Ajo ka fituar çmimet e para dhe absolute në festivale, si Epta Albania, Pianisti i Ri, Ars Kosova, Tirana Talent, Pjetër Gaci, etj. Ajo ka marrë pjesë edhe në evenimente jashtë vendit, si në Barleta, Kozenca, Osimo, etj.

Vetëm pak ditë më parë, ajo i ka shtuar edhe një tjetër çmim virtuozitetit me të cilin ajo luan në piano. Në Festivalin “Pianisti i Ri”, i zhvilluar në Prishtinë, Kristel fitoi vendin e parë, ndërkohë që mori edhe çmimin e madh nga Festivali Ndërkombëtar i Muzikantëve të Rinj.

Pikërisht falë këtij çmimi, ajo do të performojë, më 31 mars të vitit të ardhshëm, në një koncert me Filarmoninë e Kosovës. Asaj iu dha gjithashtu edhe një çmim tjetër, për një performancë që do të zhvillojë në Amarante të Portugalisë, gjatë koncertit të pianistit të shquar portugez Vasko Dante Rroca, i cili ishte edhe kryetar i jurisë së Festivalit “Pianisti i Ri”.

Këtij aktiviteti dhe suksesit të pianistes së re durrsake i dhënë një hapësirë të gjerë edhe mjaft prej televizioneve të Kosovës.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Është çelur në Durrës edicioni i tretë i panairit ndërkombëtar të librit shqip “Durrës Script”.

   “Historyextra” faqja zyrtare e “BBC History Magazine” dhe “BBC Histories Magazine”, i ka kërkuar lexuesve që të votojnë për gratë që k

Në datën 9 gusht ora 19.00 në shëtitoren Taulantia të Durrësit çelet edicioni i tretë i Panairit Ndërkombëtar i Librit Shqip “Durrës Scri

Visar Zhiti, poet dhe shkrimtar i njohur, ish i burgosur i komunizmit, thotë se duke i hedhur atij prangat, Shqipëria burgosi veten e saj

Ditën e djeshme është ndarë nga jeta në moshën 83-vjeçare tenori virtuoz, Gaqo Çako.

   Ndahet nga jeta në moshën 83 vjeçare artisti i popullit Gaqo Çako.

Këtë fillim muaji, për të tretin vit radhazi në qytetin e Durrësit do të organizohet panairi ndërkombetar i librit “Durrës skript”.

Një nga firmëtarët e letrës kundër shembjes së Teatrit, Guljelm Radoja, ka folur për herë të parë për këtë çështje, gjatë protestës së zh

Pak ditë më parë ndërroi jetë aktori i humorit, i vlerësuar me titullin "Artist i Merituar", Fadil Hasa.