Shkolla "Mihal Ekonomi" në Durrës promovon librin "E para jehonë" (VIDEO)

Postuar: 08/02/2018 - 16:15

Shkolla 9-vjeçare dhe e mesme jo publike, "Mihal Ekonomi" në Durrës, ka promovuar në ambientet e Klubit të Artit dhe të Kulturës "Sigal" librin me titull "E para jehonë".

Me iniciativën dhe përkushtimin e drejtueses së kësaj shkollë, Elsa Ekonomi, "E para jehonë" përmbledh copëza kujtimesh e fëmijërie, krijimtarinë e nxënësve ndër vite.

Nxënës të cilët nuk janë më pjesë e këtij insitutcioni arsimor, por që mbeten ende prezent përmes shkrimeve të tyre.

Në këtë promovim morën pjesë drejtues të shkollës si dhe figura të nderuara për qytetin e Durrësit si profesor Rruzhdi Gole, Agim Bajrami, si dhe nxënës e ish-nxënës të cilët rrëfyen përjetimet e tyre pasi kishin lexuar librin.

Dalina Beshiri një ndër organizatoret e aktivitetit dhe mësuese e "Mihal Ekonomi-t", tregon se shkrimet e botuara në këtë libër i përkasin fëmijëve të cilët kanë qënë ndër vite anëtarë të klubit letrar të shkollës.

Aktiviteti u përmbyll me një prezantim të shkurtër të grupit artistik të shkollës që mbanin veshur kostume tradicionale shqiptare.

G.D.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

"Shqiptarja.com" zbulon për herë të parë projektin për Teatrin e ri Kombëtar.  Këto foto na njohin me projektin e  realizuar nga arkitekt

Muza që ka inspiruar një prej këngëve më të bukura të dashurisë (“Ky marak” nga Pjetër Gaci), ishte një prej femrave më të bukura shkodra

"Humor i pastër me shumicë" ka mbledhur aktorët e spikatur të humorit dhe të teatrit të Durrësit , të cilët vijnë para publikut javën e p

Në studion e skulptorit Idriz Balani ka përfunduar faza e konstruktimit në argjil e shtatores së dëshmorit kosovar Ismet Asllani.

Ka ndërruar jetë punonjësi i Teatrit Kombëtar, Ermal Laze, teksa ndodhej prej disa ditësh në spital.

"E shkuara e tashmja dhe e ardhmja e familjes Karanxhaj" me këtë temë është hapur ekspozita e tre brezave të familjes Karanxha, në Galeri

Aktori Bujar Asqeriu ka debatuar me tone të larta me ministren e Kulturës Mirela Kumbaro dhe kolegë të tjerë, që morën pjesë në takimin e

E ndërsa Teatri Kombëtar është kthyer në një çështje, ndërsa nuk mungojnë debatet dhe replikat, sopranoja shqiptare me famë botërore, Inv

Aktori Arben Derhemi ka qenë një prej artistëve të vënë përballë ministres së Kulturës në emisionin “Top Show”.