Suksesi i grave në Durrës/ Simbol biznesmenia Balza, gazetarja Vasili dhe zv.ministrja Voda (VIDEO)

Postuar: 04/03/2018 - 11:05

Me rastin e 8 Marsit, festës së gruas, janë vlerësuar 10 prej grave që kanë bërë e vazhdojnë të bëjnë histori në qytetin e Durrësit, të evidentuara në fusha të ndryshme si: mjekësi, biznes,  ekonomi, mësimdhënie  etj. Krahas tyre, shoqata “Gruaja e kohës dhe ekonomia” në Durrës” në aktivitetin e përvitshëm ka nderuar me titullin “Simbol i gruas” gazetaren Eni Vasili, zëvendësministren e Brendshme Rovena Voda dhe biznesmenen Elsa Balza.

Titujt janë dhënë nga prefekti i Durrësit Roland Nasto.

Organizatorja Myzejen Konduri, tha se është shumë i rëndësishëm roli i gruas, jo vetëm në familje, por si një lokomotivë që tërheq të gjithë shoqërinë drejt përparimit. Në këtë aktivitet të zhvilluar në teatrin “Aleksandër Moisiu” në Durrës janë nderuar edhe 10 gra që me kontributin e tyre kanë shënjuar gjurmë në jetën durrsake.

Gazetarja Eni Vasili u vlerësua “Për kontributin e shquar intelektual dhe qytetar në media në problematikën e mbëshetjen e komunitetit të gruas”. Duke falënderuar organizatorët, Eni Vasili tha se “Ruajtja e vlerave është përveçse një sfidë personale, dhe një mision shumë i madh e i rëndësishëm. Duhet shumë dashuri e përkushtim për të arritur tek të vërtetat”.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-trupa e estradës, regjisori Haxhi Rama artist i merituar, aktorët Aishe Stari, Roland Koca, artistë të merituar, janë mbledhur brenda

Shuhet Fadil Hasa, teatri “Aleksandër Moisiu” i Durrësit në zi!

Për shkak të përmasave të tij si aktor, me çështjen e administrimit të pallatit prej Ndriçim Xhepës, mediat dhe rrjetet sociale u morën p

Aktori i famshëm i Hollywood me origjinë shqiptare, Stan Dragoti, është ndarë nga jeta në moshën 86-vjeçare në shtëpinë e tij në Los Anxh

   Ilia Terpini, një nga personazhet e rëndësishëm të historisë se kamerës e fotografisë shqiptare është ndarë nga jeta në moshën 82-vjeç

   Nga Gëzim KABASHI

“Nderi i Kombit” Gjergj Vlashi nesër (e premte) do të festojë 90-vjetorin e lindjes.

   Në qytetin e Durrësit është përuruar studio galeria “Dyrrah”, nismë e artistit amator poliedrik Edi Shuka.

Pas gërmimeve nga francezët, arkeologët italianë zbarkojnë në amfiteatër.

   Këngëtarja e njohur, Nexhmije Pagarusha, është dërguar me urgjencë natën e sotme në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës.

Pas një debati të pak kohëve më parë mes aktores së mirënjohur Marjana Kondi dhe ministres së Kulturës, Mirala Kumbaro, duket se aktores