Suksesi i grave në Durrës/ Simbol biznesmenia Balza, gazetarja Vasili dhe zv.ministrja Voda (VIDEO)

Postuar: 04/03/2018 - 11:05

Me rastin e 8 Marsit, festës së gruas, janë vlerësuar 10 prej grave që kanë bërë e vazhdojnë të bëjnë histori në qytetin e Durrësit, të evidentuara në fusha të ndryshme si: mjekësi, biznes,  ekonomi, mësimdhënie  etj. Krahas tyre, shoqata “Gruaja e kohës dhe ekonomia” në Durrës” në aktivitetin e përvitshëm ka nderuar me titullin “Simbol i gruas” gazetaren Eni Vasili, zëvendësministren e Brendshme Rovena Voda dhe biznesmenen Elsa Balza.

Titujt janë dhënë nga prefekti i Durrësit Roland Nasto.

Organizatorja Myzejen Konduri, tha se është shumë i rëndësishëm roli i gruas, jo vetëm në familje, por si një lokomotivë që tërheq të gjithë shoqërinë drejt përparimit. Në këtë aktivitet të zhvilluar në teatrin “Aleksandër Moisiu” në Durrës janë nderuar edhe 10 gra që me kontributin e tyre kanë shënjuar gjurmë në jetën durrsake.

Gazetarja Eni Vasili u vlerësua “Për kontributin e shquar intelektual dhe qytetar në media në problematikën e mbëshetjen e komunitetit të gruas”. Duke falënderuar organizatorët, Eni Vasili tha se “Ruajtja e vlerave është përveçse një sfidë personale, dhe një mision shumë i madh e i rëndësishëm. Duhet shumë dashuri e përkushtim për të arritur tek të vërtetat”.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në ambientet e pallatit të kulturës "Aleksandër Moisiu" në Durrës, është promovuar vepra e Alija Izetbegovic, "Arratisja ime në liri", pë

   Në kuadrin e veprimtarive kushtuar librit, Biblioteka Publike e Durrësit organizoi një ekspozitë të titulluar; “Pena femërore shqiptar

Është promovuar në Durrës në një ambient shkrimtarësh e artdashësish romani i parë i autores Lumturi Kodra.

   Pas prezantimit të projektit të ri për godinën e Teatrit Kombëtar, një grup i sindikatës së artistëve të skenës u mblodhën sot për të

   Është zhvilluar këtë të hënë në Kryeministri, prezantimi i projektit të Teatrit të ri Kombëtar, ku të pranishëm ishin Kryeministri Edi

Edi Rama përmes një postimi në Facebook, ka bërë me dije se sot pasdite, në orën 17:00 në sallën e Ekspozitave në Kryeministri, do të pre

   Problemet që kanë fëmijët e zonave rurale të Durrësit, por edhe si e shikojnë ata të ardhmen e tyre, janë munduar t’i shprehin nëpërmj

Pas një spektakli dhe parakalimi mbi Tapetin e Kuq, mbrëmja gala e ndarjes së Çmimeve Oscars ka shpallur edhe fituesit e saj pë

Premiera që ngriti siparin këtë fundjavë në teatrin “Aleksandër Mosiu” të Durrësit është ndjekur nga një publik i ngrohtë i cili kishte t

Nën kujdesin e Prefektit të Durrësit Roland Nasto është zhvilluar debati promovues i romanit të Enton Bidos “Prijësi i Palavdishëm”, i ba