Të gjitha shkrimtaret durrsake dhe jo vetëm në një ekspozitë të librit (VIDEO)

Postuar: 16/03/2018 - 18:52

   Në kuadrin e veprimtarive kushtuar librit, Biblioteka Publike e Durrësit organizoi një ekspozitë të titulluar; “Pena femërore shqiptare e shekullit te ri”.

U ekspozuan afro 250 tituj të penës femërore shqiptare, pasuri e Bibliotekës së Durrësit.

Librat i përkasin gjinive të ndryshme: poezi, prozë, studime në fushën e historisë, gjuhësisë, letërsisë, publicistikë dhe materiale të përziera.

Shumë shkrimtare femra durrsake, të shoqëruara edhe nga nxënësit e shkollave ku ato japin mësim, mbushën sot ambientet e sallës së bibliotekës.

Përmendim këtu Flora Dervishin, Mimoza Erebarën, Gladiola Busullën, Ledi Kacanin, Vera Vasian dhe Merita Thartorin.

Nxënësit e shkollave "Gjergj Kastrioti", "Frymë dashurie", " 14 nëntori", "Vinçens Prendushi", si dhe vajzat e medresesë "Mustafa Varoshi", së bashku me drejtuesen e tyre, ishin të pranishme në aktivitetin e organizuar me këtë rast.

Kjo ekspozitë ishte si një buqetë e bukur që stafi i Bibliotekës Publike, drejtuar nga Mirela Ylli iu dhuroi grave, në muajin e tyre. Ekspozita u përgatit dhe u moderua nga bibliografja Teuta Dhima dhe klasifikatorja Alketa Psatha.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-trupa e estradës, regjisori Haxhi Rama artist i merituar, aktorët Aishe Stari, Roland Koca, artistë të merituar, janë mbledhur brenda

Shuhet Fadil Hasa, teatri “Aleksandër Moisiu” i Durrësit në zi!

Për shkak të përmasave të tij si aktor, me çështjen e administrimit të pallatit prej Ndriçim Xhepës, mediat dhe rrjetet sociale u morën p

Aktori i famshëm i Hollywood me origjinë shqiptare, Stan Dragoti, është ndarë nga jeta në moshën 86-vjeçare në shtëpinë e tij në Los Anxh

   Ilia Terpini, një nga personazhet e rëndësishëm të historisë se kamerës e fotografisë shqiptare është ndarë nga jeta në moshën 82-vjeç

   Nga Gëzim KABASHI

“Nderi i Kombit” Gjergj Vlashi nesër (e premte) do të festojë 90-vjetorin e lindjes.

   Në qytetin e Durrësit është përuruar studio galeria “Dyrrah”, nismë e artistit amator poliedrik Edi Shuka.

Pas gërmimeve nga francezët, arkeologët italianë zbarkojnë në amfiteatër.

   Këngëtarja e njohur, Nexhmije Pagarusha, është dërguar me urgjencë natën e sotme në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës.

Pas një debati të pak kohëve më parë mes aktores së mirënjohur Marjana Kondi dhe ministres së Kulturës, Mirala Kumbaro, duket se aktores