U rikthye në Sanremo, reagon për herë të parë Ermal Meta

Postuar: 08/02/2018 - 18:46

   Fjalë, etiketime, fraza, shpjegime, dyshime dhe shumë lojëra fjalësh. Por në fund, Rai shpëtoi këngëtarin shqiptar Ermal Meta dhe Fabrizio Moron: dyshja mbeti në garë. Sonte ata do të jentë të shtatët që do të garojnë, megjithatë polemikat nuk janë shuar. Ermalit dhe Fabrizios, pas një dite tensionesh dhe pak heshtje, i është rikthyer buzëqeshja.

“E bëjmë këtë punë prej kohësh, e dimë se ç’do të thotë të shkruash këngë. I kemi respektuar gjithmonë rregullat. Qoftë unë, qoftë Fabrizio kemi pjesë për tre disqe të tjera. Kemi kontribuar në karrierën e shumë kolegëve tanë që kanë kënduar këngë të shkruara nga ne,” thotë Ermal Meta. “Ajo që më lëndoi më shumë ishte fjala plagjiaturë,”- vijon Moro.

Pas polemikave të orëve të fundit kënga e shqiptarit Ermal Meta dhe Fabrizio Moro “Non mi avete fatto niente”, (Nuk më keni bërë asgjë) do të vazhdojë konkurrimin në Sanremo 2018.

Pas vlerësimeve të bëra, Viale Mazzini beson në faktin se pjesa e duetit artistik të Ermal Metës dhe Fabrizio Moro nuk duhet të përjashtohet nga gara e festivalit të Sanremos “pasi ajo përputhet me kërkesat e reja të rregullores”, shkruan ‘Corriere Della Sera’.

Shpjegimi i zyrës ligjore së Rai

Kënga e Ermal Metës dhe Fabrizio Moro “Nuk më keni bërë asgjë” shpjegon zyra ligjore e Rai në një deklaratë për shtyp: “përmban fragmente të këngës ‘Heshtje’ të prezantuar në Sanremo tre vite më parë në më pak se një të tretën e këngës, kështu që fakti se kënga është prezantuar më parë nuk ndikon në risinë e këngës në garë aktualisht. Për më tëpër rezulton se dy këngët kanë kohëzgjatje, tekste dhe melodi të ndryshme. Përfundimi është se ‘të dy këngët, megjithëse paraqesin analogji, nuk janë e njëjta këngë. ‘Nuk më keni bërë asgjë’ është këngë e re dhe do vazhdojë garën”, thuhet në deklaratën e Rai

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   “La memoria del Vento” (Kujtesa e erës), 50 vjet të Shqipërisë në histori fotografike titullohet ekspozita fotografike e fotoreporteri

   Biblioteka Publike Durrës, në bashkëpunim me Klubin e Shkrimtarëve dhe Artistëve, organizoi përurimin e dy romaneve të autorit Vaso Pa

   “La memoria del vento” është libri i fotoreporterit Italian Luca Turi, që do të promovohet 24 orëve të ardhshme në portet e Barit (Ita

   Klubi i Artit dhe Kulturës Sigal në Durrës javën e kaluar mikpriti shkrimtarin Stefan Çapaliku, i cili prezantoi dy vëllimet e parë të

"Mbrëmje maji me Gladiolë" është titulluar takimi poetik i organizuar nga Bashkia e qytetit të Durrësit.

Në Galerinë e Arteve pamore “Nikolet Vasia” të qytetit të Durrësit është çelur ekspozita e piktorëve të ardhur nga treva të ndryshme të v

Eurovisioni është kthyer ditët e fundit në një nga temat më të diskutuara në vendin tonë dhe kjo pasi në Lisbonë të Portugalisë, në final

   Eurovisioni këtë vit po mbahet në Lisbonë, ndërsa jemi vetëm 24 orë larg natës finale.