U rikthye në Sanremo, reagon për herë të parë Ermal Meta

Postuar: 08/02/2018 - 18:46

   Fjalë, etiketime, fraza, shpjegime, dyshime dhe shumë lojëra fjalësh. Por në fund, Rai shpëtoi këngëtarin shqiptar Ermal Meta dhe Fabrizio Moron: dyshja mbeti në garë. Sonte ata do të jentë të shtatët që do të garojnë, megjithatë polemikat nuk janë shuar. Ermalit dhe Fabrizios, pas një dite tensionesh dhe pak heshtje, i është rikthyer buzëqeshja.

“E bëjmë këtë punë prej kohësh, e dimë se ç’do të thotë të shkruash këngë. I kemi respektuar gjithmonë rregullat. Qoftë unë, qoftë Fabrizio kemi pjesë për tre disqe të tjera. Kemi kontribuar në karrierën e shumë kolegëve tanë që kanë kënduar këngë të shkruara nga ne,” thotë Ermal Meta. “Ajo që më lëndoi më shumë ishte fjala plagjiaturë,”- vijon Moro.

Pas polemikave të orëve të fundit kënga e shqiptarit Ermal Meta dhe Fabrizio Moro “Non mi avete fatto niente”, (Nuk më keni bërë asgjë) do të vazhdojë konkurrimin në Sanremo 2018.

Pas vlerësimeve të bëra, Viale Mazzini beson në faktin se pjesa e duetit artistik të Ermal Metës dhe Fabrizio Moro nuk duhet të përjashtohet nga gara e festivalit të Sanremos “pasi ajo përputhet me kërkesat e reja të rregullores”, shkruan ‘Corriere Della Sera’.

Shpjegimi i zyrës ligjore së Rai

Kënga e Ermal Metës dhe Fabrizio Moro “Nuk më keni bërë asgjë” shpjegon zyra ligjore e Rai në një deklaratë për shtyp: “përmban fragmente të këngës ‘Heshtje’ të prezantuar në Sanremo tre vite më parë në më pak se një të tretën e këngës, kështu që fakti se kënga është prezantuar më parë nuk ndikon në risinë e këngës në garë aktualisht. Për më tëpër rezulton se dy këngët kanë kohëzgjatje, tekste dhe melodi të ndryshme. Përfundimi është se ‘të dy këngët, megjithëse paraqesin analogji, nuk janë e njëjta këngë. ‘Nuk më keni bërë asgjë’ është këngë e re dhe do vazhdojë garën”, thuhet në deklaratën e Rai

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

"Shqiptarja.com" zbulon për herë të parë projektin për Teatrin e ri Kombëtar.  Këto foto na njohin me projektin e  realizuar nga arkitekt

Muza që ka inspiruar një prej këngëve më të bukura të dashurisë (“Ky marak” nga Pjetër Gaci), ishte një prej femrave më të bukura shkodra

"Humor i pastër me shumicë" ka mbledhur aktorët e spikatur të humorit dhe të teatrit të Durrësit , të cilët vijnë para publikut javën e p

Në studion e skulptorit Idriz Balani ka përfunduar faza e konstruktimit në argjil e shtatores së dëshmorit kosovar Ismet Asllani.

Ka ndërruar jetë punonjësi i Teatrit Kombëtar, Ermal Laze, teksa ndodhej prej disa ditësh në spital.

"E shkuara e tashmja dhe e ardhmja e familjes Karanxhaj" me këtë temë është hapur ekspozita e tre brezave të familjes Karanxha, në Galeri

Aktori Bujar Asqeriu ka debatuar me tone të larta me ministren e Kulturës Mirela Kumbaro dhe kolegë të tjerë, që morën pjesë në takimin e

E ndërsa Teatri Kombëtar është kthyer në një çështje, ndërsa nuk mungojnë debatet dhe replikat, sopranoja shqiptare me famë botërore, Inv

Aktori Arben Derhemi ka qenë një prej artistëve të vënë përballë ministres së Kulturës në emisionin “Top Show”.