Vizitorë të veçantë në Durrës (FOTO)

Postuar: 18/01/2018 - 22:29

   Këto ditë qyteti i Durrësit ka pritur disa vizitorë të veçantë. Në një kohë kur është rritur mjaft numri i vizitorëve nga shumë vende të Evropës dhe botës, në qytetin bregdetar kanë mbërritur edhe turistë nga Kuvajti. Biznesmenë nga vendi i pasur arabik kanë vizituar në kohë të ndryshme Shqipërinë, por mbërritja e nxënësve më të mirë të shkollave të mesme të Kuvajtit në Durrës është një fakt domethënës.

Nxënësit më të mirë të shkollave të mesme të Kuvajtit vizituan disa site historike dhe kulturore në qytetet e Krujës dhe Durrësit si dhe projektin e financuar nga Fondi i Kuvajtit për Zhvillimin Ekonomik të Arabisë (KFAED) si pjesë e turit në Shqipëri, tur ky i organizuar nga KFAED.

Në një prononcim për agjencinë e lajmeve KUNA, shefi i shtypit i KFAED, Ahmad Al-Sarraf tha të mërkurën se turneu i studentëve në qytetin e Krujës përfshinte një vizitë në Pazarin e Vjetër, i cili është një nga tregjet më të vjetra dhe tradicionale të artizanatit në Shqipëri.

Delegacioni vizitoi gjithashtu muzeun e Skënderbeut dhe kështjellën e Gjergj Kastriotit, dy objekte me rëndësi të madhe historike.

Më vonë, delegacioni vizitoi Bypass-in e Durrësit dhe investimin në Vorë, projekte jetësore këto për të lidhur dy qytetet me njëri tjetrin.

“Delegacioni më vonë u zhvendos në qytetin bregdetar të Durrësit, rreth 30 km nga kryeqyteti Tiranë. Durrësi është porti më i madh në vend dhe ka amfiteatrin më të madh në gadishullin e Ballkanit”,- shkruan agjencia Kuna.

Turi turistik I financuar nga KFAED nisi në vitin 2010, dhe konsistonte në organizimin e dy udhëtimeve të veçanta në vit për 12 meshkuj dhe 12 femra nga shkollat ​​e mesme.

Udhëtimet përfshijnë dy vende ku KFAED po realizon projekte vitale.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në studion e skulptorit Idriz Balani ka përfunduar faza e konstruktimit në argjil e shtatores së dëshmorit kosovar Ismet Asllani.

Ka ndërruar jetë punonjësi i Teatrit Kombëtar, Ermal Laze, teksa ndodhej prej disa ditësh në spital.

"E shkuara e tashmja dhe e ardhmja e familjes Karanxhaj" me këtë temë është hapur ekspozita e tre brezave të familjes Karanxha, në Galeri

Aktori Bujar Asqeriu ka debatuar me tone të larta me ministren e Kulturës Mirela Kumbaro dhe kolegë të tjerë, që morën pjesë në takimin e

E ndërsa Teatri Kombëtar është kthyer në një çështje, ndërsa nuk mungojnë debatet dhe replikat, sopranoja shqiptare me famë botërore, Inv

Aktori Arben Derhemi ka qenë një prej artistëve të vënë përballë ministres së Kulturës në emisionin “Top Show”.

Ermal Meta, fituesi i Sanremos, ka shprehur emocionet e tij për këtë triumf të madh me anë të një interviste telefonike në emisionin “Wak

Artistët e teatrit kanë hyrë me forcë në godinën e Teatrit Kombëtar, në shenjë proteste për zhvendosjen e tij siç parashikohet në pr/ligj

Teksa jemi në valën e debateve mes Ministrisë së Kulturës dhe artistëve për godinën e re të Teatrit Kombëtar dhe ndërkohë që artistët pre