Çfarë përmbante menyja e dasmës mbretërore?

Postuar: 20/05/2018 - 15:13

Shefi i dasmës mbretërore ishte zgjedhur Mark Flanagan. Vetë princi Harry dhe bashkëshortja e tij, Meghan Markle, provuan çdo pjatë dhe vendosën që menyja të jetë e stinës, me bazë produktesh rigorozisht angleze. Po ju sjellim ca kuriozitete se si u gatua në Windsdor për eventin e djeshëm të cilësuar si më i rëndësishmi në historinë e Anglisë. Për të përgatitur ushqimin, veç shefit, ishin angazhuar një skuadër prej 50 vetash, që do të gatuanin për 600 të ftuar.

“Për fat, stina është në kulmin e prodhimtarisë së saj dhe kjo e bën më të thjeshtë përzgjedhjen. Çifti është përfshirë në të gjitha detajet e përgatitjeve”, ka thënë shefi. “Të gjitha pjatat janë krijuar enkas për eventin, asgjë nuk ka qenë e gatshme. Të gjitha produktet e përdorura janë mbledhur nga fermat e njohura, si Kent, e njohur ndryshe si ‘kopshti’, i Anglisë.

dasma mbretoree

Megjithatë, thuhet se do të ketë edhe prodhime të tokës së Madhërisë së saj, sepse menyja do të jetë e gjitha një homazh i mbretërisë. Pak kohë përpara dasmës, shefi ka treguar ‘tartufët e çokollatës’, çokollatat e vogla që shërbehen përgjatë gjithë vitit në Kështjellën Winsdor. Përveç tyre, skuadra ishte e angazhuar edhe në përgatitjen e një Crème brulee, biskota me panna dhe mango si dhe macaron-s të verdhë. “Ka qenë gjithçka speciale dhe e dedikuar”, ka përfunduar shefi.

dasma mbretoreee

Disa nga pjatat ishin: Skampi skocezë mbështjellë në salmon të tymosur me krem agrumesh të freskëta, shpargë angleze në grillë të mbështjella me proshutë kofshe derri, pana kota me bizele kopshti me vezë thëllëze dhe erëza verbena, domate e trashëguar dhe pure mishi në borzilok me perla balsamike, mish pule e rritur e lirë në një kos fare pak pikant me kajsi të pjekura, mish qengji konfit i pjekur i zonës së windsor, perime të pjekura dhe reçel qepe dhe kërcelli i shpargut i ngrohur me mocarela dhe domate të pjekura në diell.

Torta e dasmës mbretërore kishte shije dhe aromë limonësh nga Amalf

Në fillim u tha se torta e dasmës mbretërore do të ishte me shije banane, por nga lajmërimi i fundit i Kensing ton Palace mësuam se çifti kishte zgjedhur limonët si përbërësin “sekret” kryesor të tortës! Në mars, rreth dy muaj para ceremonisë u njoftua se Harry dhe Meghan kishin zgjedhur pastiçieren Claire Ptak për të bërë tortën e tyre të dasmës.

dasma mbretoreeee

E thjeshtë, elegante, me shumë shtresa dhe e dekoruar me lule të freskëta, torta duket të jetë një harmonizim i të gjithë elementëve pranverorë, pasi kjo ka qenë dëshira e çiftit! Lule, limonë, ngjyra dhe aromë ndjellëse… Dhjetëra trëndafila, lule limoni nga Amalfi (zonë shumë e njohur për limonët kokërrmëdhenj me aromë) është e qartë se frymëzimi është stina e pranverës. Ptak përdori tërësisht përbërësit sezonalë dhe organikë dhe në vend të një torte tradicionale britanike me fruta, duket se të ftuarit e dasmës do të provojnë diçka ndryshe sot. /Panorama/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Një adoleshent, i cili u qëllua në kokë nga një përplasje me armë të ndodhur në Chicago, shtangu shërbimet e emergjencës dhe policinë,

   Noizy është një prej artistëve shqiptarë që ka pas vetes shumë fansa.

   Një video që është bërë virale në rrjet tregon një peshkaqen shumë pranë bregut të detit në Salento, në plazhin San Foca, që ndodhet p

   Këto ishin fotot e fundit të 32-vjeçares Semra Aysal, që kishte shkuar së bashku me bashkëshortin të shihte luginën e Fluturave.

   Mushkonjat kanë “pushtuar” Vollgogradin dhe sigurisht që ishin të pranishme edhe në stadiumin ku u luajt ndeshja Tunizi-Angli.

   Lidhjet, fejesat dhe martesat e femrave të showbizit ndër vite me djem të fortë e të pasur, kanë marrë rëndësi të posaçme në median sh

Robbie Williams rrezikon të dënohet për gjestin në ceremoninë e hapjes.

Një leopard është shpëtuar nga mbytja pasi ra në një pus 7.6 metra të thellë, falë një grupi majmunësh që alarmuan banorët vendas.

Bebe Rexha është një këngëtare dhe kompozitore e suksesshme, por ajo po lufton ankthin prej shumë kohësh.