A do të ndryshojë ora të dielën? Parlamenti Europian nuk…

Postuar: 22/03/2018 - 20:39

   Edhe pse Parlamenti Evropian pati propozimin për heqjen e llogaritjes verore dhe dimërore të kohës duket se do të vijojë sërish e njëjta taktikë si çdo vit deri më tani. Në fundjavën e fundit të marsit orët ndryshojnë në të gjithë Evropën, siç ndodh dy herë në vit.

Në orën 02.00 të Evropës Qendrore, të dielën, koha do të vijë përpara një orë deri në 03.00, në atë që quhet shpesh herë në verë. Ajo do të përfundojë në të dielën e fundit të tetorit ku nga 03.00, orët do të kthehen një orë mbrapa në orën 02.00, duke iu rikthyer kohës standarde.

A ka gjasa që rregullat të ndryshojnë?

Komisioni ka treguar se mosndryshimi I orës ka pak gjasa ët ndodhë edhe pas kërkesës së Parlamentit Evropian.  Megjithatë, nuk është kundërshtuar si mundësi, shkruan euronerës.

Komisioneja e Transportit Violeta Bulc i tha parlamentit se përfitimet nga dita më e gjatë duhej të merreshin parasysh. Ajo gjithashtu paralajmëroi se vendimi duhej të merrej në nivel evropian dhe të aplikoheshin në të gjithë BE-në në një “mënyrë që të kishte sinkronizim të unifikuar”.

“Ndryshimi kombëtar i pakoordinuar në kohë gjatë vitit do të krijonte probleme shumë të rëndësishme për funksionimin e mirë të tregut tonë të brendshëm, sidomos në sektorin e transportit,” tha ajo.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Policia australiane i dha çmim një qeni, pasi qëndroi gjatë gjithë natës me një vajzë 3 vjeçare ndërkohë që ajo kishte humbur në një zonë

Koha ka filluar të ngrohet, dhe midis rreshjeve kalimtare të shiut, po fillojmë të shikojmë sërish bukurinë e natyrës, shkruan media irla

DJ suedez Avicii humbi jetën të premten në Oman dhe deri tani rapotet kanë hedhur poshtë alternativën e vrasjes.

Dita Botërore e Librit dhe e të Drejtave të Autorit është një mundësi për të nxjerrë në pah fuqinë e librave.

   Ky është momenti kur një turist i “çmendur” vendosi të “nderonte” lordin e drogës, Pablo Eskobar, duke thithur pluhur të bardhë në var

   Vajza e ish-deputetes demokrate ka ngritur temperaturat. 

   Sot në të gjithë botën është kremtuar Dita Ndërkombëtare e Tokës.

   Vajza e ministrit të Jashtëm, Ditmir Bushati, Hera 11-vjeçare, është bashkuar sot me të rinjtë për të pastruar Kepin e Rodonit, në kua

   Kastro Zizo është baba i dy fëmijëve, me mama të ndryshme.

   Pamje dramatike tregojnë momentin kur policia bastisi një hotel në Tajlandë ku po kryhej një orgji e paligjshme, duke kapur meshkuj të