E lanë fëmijën të vdiste, prindërit habiten nga dënimi me burg të përjetshëm

Postuar: 09/08/2018 - 11:25

Dy prindër të krishterë në SHBA kanë lënë vajzën 10 muajshe të vdesë për kequshqyerje dhe dehidratim, pasi refuzuan ndihmën mjekësore për arsye fetare.

Seth Welch dhe Tatiana Fusari, të dy 27 vjeç, u akuzuan për vrasje dhe abuzim me fëmijën këtë të hënë pas vdekjes së vajzës së tyre, Mary, të enjten e 2 gushtit.

Teksa gjykatësi i Gjykatës së Kent County po jepte akuzat, Seth u habit dhe mbeti gojëhapur ndërsa bashkëshortja e tij shpërtheu në lot sepse mund të dënohen me burg të përjetshëm.

Prindërit 27-vjeçarë nuk kërkuan ndihmë mjekësore "për shkak të frikës nga shërbimet e mbrojtjes fëminore, mungesa e besimit në shërbimet mjekësore dhe arsyet fetare", thuhej në dokumentet e gjykatës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Fati mund të tregohet bujar me dikë, por jo të gjithë dinë ta vlerësojnë.

   Rreth dy milionë vetë kanë marrë pjesë në anketimin në internet, që nisi më 4 korrik dhe u mbyll më 16 gusht.

   Një martesë, lidhja e një çifti të ri është kurorëzuar në Amfiteatrin e Durrësit.

   Pasi arriti të fitonte betejat me gjykatat, ku iu kthye edhe liria, ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri tashmë shfaqet i qetë duke

   Ish-presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga është bërë shpesh pjesë e shtypit edhe për jetën e saj private.

   Teleskopi Hapësinor Hubble ka kapur një nga pamjet më të mëdha panoramike të universit, njoftoi agjencia hapësinore amerikane NASA.

   Njëzet e tetë vjet me një lente kontakti në sy.

   Ndonëse për muaj me radhë u përpoqën ta fshihnin, sapo mësuam për lidhjen e tyre, Klea Huta dhe Elgit doda u kthyen në një prej çiftev

   Një ekip në Universitetin e Melburnit zbuloi se është një datë që nuk duhet të martoheni. 

   Thomas Markle është duke dhënë deklarata në çdo media të mundshme ku thekson se familja mbretërore nuk po e lejon të takojë të bijën.