Helmi i “mjeshtrit të shkurreve”, kaq i fortë sa njerëzit kanë shumë pak shanse...

Postuar: 20/05/2018 - 22:05

Quhet “mjeshtri i shkurreve”, ose ndryshe “nëpërka me vrima” dhe është nëpërka më e gjatë e këtij lloji. Ajo ka një pickim kaq helmues, sa njerëzit kanë vetëm 25 për qind shanse për t’i shpëtuar.

Ky lloj zvarraniku mund të ndjejë edhe aromat më të lehta, si dhe çdo dridhje në mjedisin e tij… ai mund ta detektojë prenë.

Nëpërkat me vrima quhen të tilla për shkak se kanë një organ të specializuar në detektimin e temperaturës së trupit të kafshëve të tjera, të cilin e përdorin për të gjetur viktimën e tyre.

Ajo përdor dhëmbët për të tërhequr prenë në strofullën e saj. Gjithmonë e nis nga koka…

Ky lloj gjarpri vdekjeprurës gjendet kryesisht në Amerikë dhe Azi. /tvklan.al

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Një video që është bërë virale në rrjet tregon një peshkaqen shumë pranë bregut të detit në Salento, në plazhin San Foca, që ndodhet p

   Këto ishin fotot e fundit të 32-vjeçares Semra Aysal, që kishte shkuar së bashku me bashkëshortin të shihte luginën e Fluturave.

   Mushkonjat kanë “pushtuar” Vollgogradin dhe sigurisht që ishin të pranishme edhe në stadiumin ku u luajt ndeshja Tunizi-Angli.

   Lidhjet, fejesat dhe martesat e femrave të showbizit ndër vite me djem të fortë e të pasur, kanë marrë rëndësi të posaçme në median sh

Robbie Williams rrezikon të dënohet për gjestin në ceremoninë e hapjes.

Një leopard është shpëtuar nga mbytja pasi ra në një pus 7.6 metra të thellë, falë një grupi majmunësh që alarmuan banorët vendas.

Bebe Rexha është një këngëtare dhe kompozitore e suksesshme, por ajo po lufton ankthin prej shumë kohësh.

   Fenomeni natyror “bombë uji”, i cili nënkupton një sasi mjaft të madhe reshjesh të përqendruara në të njëjtin vend dhe në një kohë shu