Lind për herë të parë fëmija pa gjini nga një burrë

Postuar: 13/12/2017 - 16:47

Një burrë transgjinor ka lindur një fëmijë të shëndetshëm, pesë vite pas fëmijës së parë që e bëri kur jetonte si femër.

30-vjeçari, Kaci Sullivan nga Shtetet e Bashkuara është personi i parë në botë që ka lindur fëmijë kur jeton si mashkull dhe femër.

Ai ka një fëmijë të vogël, 5-vjeçarin Grayson me ish-bashkëshortin. Phoenix lindi një foshnje të shëndetshme me anë të metodës cesariane, me peshën 4 kg.

Partneri i tij, Steven e ka mbështetur në çdo moment dhe kanë vendosur të mos i zgjedhin gjininë derisa të arrijë moshën për të zgjedhur seksualitetin që dëshiron.

Sullivan tregon se ka marrë shumë vëmendje kur ishte shtatzënë, përfshirë disa akuza në rrjetet sociale por dëshironte të thyente tabu rreth prindërve transgjinore.

"Momenti që fëmija erdhi në jetë dhe e dëgjoja duke qarë është i papërshkrueshëm. Është e pabesueshme të mendoj që unë e kisha këtë foshnje të vogël. Pas 26 javëve dhimbje në mëngjes dhe 7 ditëve dhimbje nga lindja, ishte moment shumë i bukur. Ne jemi të lumtur dhe mirënjohës që e shijojmë gjithçka si një familje," – tha ai për Independent.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kombet e Bashkuara njohin zyrtarisht 195 shtete të botës, ndaj është normale që ndonjërën prej tyre edhe të mos e dimë se ku ndodhet.

Ky është momenti i tmerrshëm kur një shqiponjë e artë mbërthen një vajzë 8-vjeçare, duke i shkaktuar asaj plagë të rënda në trup.

Dy të dashuruar vendosën ti japin fund romancës në të 20-at duke i premtuar njëri-tjetrit se do të martohen nëse do mbeten beqarë.

Will Smith ka një histori suksesi që çdokush do ta kishte zili.

Një specie e re vdekjeprurëse e gjarpërinjve helmues është zbuluar në Australi.

   Vetëm pak ditë më parë çifti i njohur i showbizit shqiptar Xhensila Myrtezaj dhe Bes Kallaku u bënë prindër për herë të parë me vogëlu

Mjaftuan vetëm disa minuta në pasarelë dhe ajo fitoi vëmendjen e të gjithëve.

   Modelja britanike Chloe Ayling, e cila vitin e kaluar u mor peng në Itali për 6 ditë, ka rrëfyer ditët e saj të vështira.

   Patrik O’Well është 44 vjeç dhe që nga mosha 30 vjeç bën xhiron e të gjithë pistave të garave të botës, duke tentuar të shtypë gazin n

Për të lehtësuar djegiet e lehta por dhe për pastrim, vetitë e Aloe Verës janë me vërtet të shumta.