NASA zbulon shtresa të mëdha akulli në Mars

Postuar: 14/01/2018 - 08:32

   Një shtresë e madhe akulli është zbuluar nga NASA përqark planetit Mars, një zhvillim që mund të sjellë një kthesë të rëndësishme në misionin për jetën në planetin e kuq. Shtresat e mëdha të akullit mund të jenë një burim i ujit për eksplorimet në të ardhmen, shpjeguan shkencëtarët.

Agjencia Hapësinore Amerikane arriti të zbulojë shtresat përmes sondës Mars Reconnaisance e vendosur në orbitën e Marsit prej vitit 2005. Disa prej këtyre shtresave kanë një lartësi 1 metër mbi sipërfaqe, ndërsa në thellësi shkojnë deri në deri në 100 metra.

Prej kohësh studiuesit ishin në dijeni të ekzistencës së akullit në planetin e kuq, kryesisht në polet e tij. Në vitin 2010, revista “Science” publikoi një artikull ku shpjegohej në hollësi se Marsi ishte i pasur me ujë. Por zbulimi i këtyre shtresave të mëdha të përhapura thuajse në të gjithë rrezen e Marsit dhe fakti që ato janë të ekspozuara edhe në sipërfaqe, ishte befasues.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mes një spektakli të pazakontë për ekranet televizive shqiptare, ka kulmuar edhe programi ‘The Voice Kids’, në ekranin e Top Channel.

Reperi i njohur Stresi, i ftuar në emisionin “Zonë e Lirë” në Tv Klan, tregoi të vërtetën rreth arrestimit të tij të disa ditëve më parë.

   Bota e muzikës është në zi, pas ndarjes nga jeta në mënyrë të parakohshme të producentit dhe DJ me famë botërore Tim Bergling, i njohu

  Në rrjetën e peshkatarëve të Durrësit ka rënë një “peshk” i pazakontë.

   DJ i njohur Avicii ka ndërruar jetë në moshën 28-vjeçare në Oman.

   Me ëndrrën dhe shpresën për një jetë më të mirë, Rupesh Thomas nga India, u zhvendos në Angli me vetëm 600 paund në llogarinë e tij.

Qëndrimi me orë të zgjatura nëpër kafene është kthyer në diçka të zakonshme për shqiptarët.

Kënga “Madam” e këngëtarit Mozzik theu rekordin e radhës duke marrë më shumë se dy milionë klikime pasi u pëlqye shumë nga publiku.

Artisti me famë botërore dhe shumë i dashur, kryesisht nga brezi i ri, është shfaqur i transformuar teksa ka pozuar për brandin e njohur