Ngacmimet seksuale, Microsoft shkarkon 20 punonjës

Postuar: 19/03/2018 - 14:45

Microsoft ka shkarkuar rreth 20 punonjës pasi janë akuzuar për ngacmime seksuale të paraqitura gjatë një viti të vetëm, sipas një memorandumi nga ekzekutivi më i lartë i Burimeve Njerëzore të kompanisë.

Kathleen Hogan, oficerja e personelit të Microsoft (MSFT), u tha të punësuarve të enjten se kompania mori 83 ankesa për ngacmim seksual në Shtetet e Bashkuara, nga korriku 2016 deri në qershor 2017.

Dokumentet, nga një padi e paraqitur nga një ish-punonjës, pohuan se femrat në Microsoft paraqitën 238 ankesa për ngacmim dhe diskriminim me Departamentin e Burimeve Njerëzore të kompanisë në periudhën 2010-2016.

Padia tregon se vetëm një nga 118 ankesat për diskriminim gjinor është konsideruar “me baza” nga ekipi hetues i marrëdhënieve të punës të Microsoft.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Ndonëse për muaj me radhë u përpoqën ta fshihnin, sapo mësuam për lidhjen e tyre, Klea Huta dhe Elgit doda u kthyen në një prej çiftev

   Një ekip në Universitetin e Melburnit zbuloi se është një datë që nuk duhet të martoheni. 

   Thomas Markle është duke dhënë deklarata në çdo media të mundshme ku thekson se familja mbretërore nuk po e lejon të takojë të bijën.

   Duke filluar nga çajrat për humbjen në peshë, e deri te setet e zbardhimit të dhëmbëve, yjet e Instagramit dhe rrjeteve të tjera socia

Është një nga rastet e rralla sot në Shqipëri që një nënë 31-vjeçare të sjellë në jetë brenda 10 viteve tetë fëmijë.

Një mjek italian 48-vjeçar në krahinën e Comos, është arrestuar nga policia nën akuzën për abuzim seksual me dhunë.

“Goga Basket”, ekipi më i ri i basketbollit në Durrës ka mbyllur projektin veror të fushave të hapura në qendër të qytetit.

Është vetëm dy vjeç por është duhanpirës.

Një grua nga Britania e Madhe, ka jetuar 28 vjet me një lente kontakti të ngecur në sy pasi e kishte humbur pas një goditjeje të marrë gj

Videot e nuseve që vallëzojnë janë zakonisht “të qeta” dhe të bukura.